To ważny krok w kierunku podtrzymania dawnych miejskich tradycji, w szczególności tych związanych z jubileuszem 650-lecia nadania praw miejskich Jarosławowi.
Do tej pory hejnał odgrywano jedynie w sezonie letnim podczas wybranych wydarzeń, takich jak Noc Zwiedzania Rynku czy Jarmark Jarosławski. Teraz będzie można usłyszeć go regularnie, dzięki inicjatywie władz miasta.
Historia hejnału
Tradycja hejnału Jarosławia sięga lat 70. XX wieku. Jego melodię skomponowali Jerzy Kalinowski, trębacz Filharmonii Krakowskiej, oraz prof. Ludwik Lutak z Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwotnie hejnał odgrywano co godzinę, jednak z czasem melodia popadła w zapomnienie, a zapis nutowy zaginął.

Odtworzenie hejnału stało się możliwe dzięki Bogusławowi Pawlakowi, który zapamiętał melodię i pomógł w jej rekonstrukcji. Po latach przerwy hejnał ponownie zabrzmiał w 2010 r., kiedy wykonał go trębacz Franciszek Lotycz podczas obchodów 20-lecia samorządu terytorialnego. W tym samym roku zagrano go również podczas Dni Jarosławia.
Nowy wykonawca
Od teraz hejnał będzie odgrywał młody trębacz Franciszek Krygowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina. Na co dzień rozwija on swój talent nie tylko jako muzyk, ale także jako harcerz w 4. Drużynie Harcerzy Ziemi Jarosławskiej "Chłopaki z AK".
Każde odegranie hejnału to dla niego spore wyzwanie – aby dotrzeć na wieżę Ratusza, hejnalista musi pokonać 114 schodów, w tym 31 drewnianych stopni.
Napisz komentarz
Komentarze