Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Jarosław: Rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. można po raz pierwszy zobaczyć w muzeum

Podziel się
Oceń

Rękopiśmienny plan Jarosławia z 1777 roku, jeden z najstarszych zachowanych planów miasta, można po raz pierwszy oglądać w Muzeum w Jarosławiu Kamienicy Orsettich. Placówka w tym roku świętuje 100-lecie.
Jarosław: Rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. można po raz pierwszy zobaczyć w muzeum

Autor: fot. Łukasz Śliwiński/Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Jak poinformowała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt z jarosławskiego muzeum, plan został wykonany przez Josepha von Pfanzellera (1756-1817), chorążego w trzecim regimencie piechoty Karola Lotaryńskiego.

Wcześniej powstały tylko dwa plany Jarosławia – jeden w 1704 roku, tzw. plan szwedzki, i drugi około połowy XVIII wieku tzw. Planum geometricum situationis Jaroslavia urbis ducalis.

Jak zaznaczyła muzealniczka, rysunek Pfanzellera jest znacznie dokładniejszy od obu starszych rycin.

„Po raz pierwszy tak szczegółowo zaznaczone są bloki zabudowy starego miasta oraz przedmieść. We wschodniej części jarosławskiego rynku znajduje się nieistniejąca już gotycka kolegiata Wszystkich Świętych wraz z przylegającym do niej cmentarzem. Bardzo starannie wyrysowano także jarosławskie kościoły i klasztory” – wymieniła Sieradzka-Burghardt.

fot. Łukasz Śliwiński/Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Dodała, że plan von Pfanzellera jest nieocenionym źródłem badań nad rozplanowaniem przestrzennym Jarosławia w XVIII wieku.

„Rycina pozostawała nieznana aż do 2022 roku. W tym samym roku plan został zakupiony do zbiorów muzeum” - dodała.

W tym roku jarosławskie muzeum obchodzi jubileusz 100-lecia. Znajduje się ono w Kamienicy Orsettich, uważanej za jeden z najcenniejszych zabytkowych budynków przy jarosławskim rynku. Obiekt został wzniesiony w drugiej połowie XVI w. jako siedziba bogatego kupca jarosławskiego Jana Raczkowskiego.

Przez ponad 450 lat kamienica miała wielu właścicieli, z których najsłynniejszym był bogaty kupiec i bankier Wilhelm Orsetti. To za jego czasów, w latach 40. XVII wieku, powstała charakterystyczna bogato zdobiona fasada zwieńczona attyką – dekoracyjną osłoną dachu.

Nowy etap w dziejach kamienicy Orsettich rozpoczął się w 1945 roku, kiedy stała się ona nową siedzibą jarosławskiego muzeum.(PAP)

api/ mow/


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama