Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Politycy PiS i Konfederacji straszą seksualizacją dzieci. Kuratorium tłumaczy edukację zdrowotną

Podziel się
Oceń

Zmianie ulegają podstawy programowe w polskich szkołach. Od nowego roku szkolnego edukacja zdrowotna zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie.
  • Źródło: PAP,
Politycy PiS i Konfederacji straszą seksualizacją dzieci. Kuratorium tłumaczy edukację zdrowotną
Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty.

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Wartości prozdrowotne, zdrowie fizyczne, aktywność fizyczna, prawidłowe odżywanie się, zdrowie psychiczne, zdrowie społeczne, dojrzewanie, zdrowie seksualne i środowiskowe oraz Internet i profilaktyka uzależnień - to, jak przekazała podczas wtorkowej konferencji prasowej Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty, podstawa programowa nowego przedmiotu edukacja zdrowotna. 

Tego oczekują rodzice

- Badania wskazują, że 90 procent uczniów i rodziców chce, by szkoła w rzetelny sposób uczyła o zdrowiu i kondycji psychicznej fizycznej oraz pokazała uczniowi, gdzie w razie potrzeby może szukać pomocy - twierdzi Dorota Nowak-Maluchnik. 

Kuratorium, podobnie jak Ministerstwo Edukacji, wskazują, że dzisiejszej młodzieży nie żyje się dobrze. Chodzi nie tylko o kondycję psychiczną czy fizyczną, ale także współczesne zagrożenie, np. Internet.

- Nawet rodzice są bezradni. Bardzo często (...) uważają, że są w stanie w pełni zabezpieczyć dzieci, ale nie zdają sobie sprawy z tego, co w tej chwili dzieje się w internecie, bo w ich czasach tego nie było. (...) Edukacja zdrowotna to jest tarcza, która ma zabezpieczyć dzieci przed tym niebezpieczeństwem" - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, cytowana przez PAP.

Słowa Lubnauer powtórzyła także podkarpacka kurator. - Wiedzę o życiu czerpią z Internetu, a źródłem takiej wiedzy powinna być przede wszystkim rodzina – chociaż nie wszyscy rodzice mają na to czas i w dużej mierze te kompetencje przejmują nauczyciele i szkoła - mówiła, zauważając, że "demonizuje się szkołę, że ta będzie przekazywać treści niezgodne z tym, czego uczyliby rodzice". 

Problematyczne emocje dzieci

Dorota Dominik, dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 w Rzeszowie, zwracała uwagę, że zmiany są wynikiem obszernej dyskusji i wielu debat nad kondycją dzieci i młodzieży. - Profilaktyka zdrowia psychicznego jest czymś, co spowoduje, że nie będziemy martwić się, do jakiego psychiatry trafi dziecko, ale będziemy opóźniać takie wizyty - zauważyła. Jej zdaniem nowy przedmiot w szkole to szansa na wstępną profilaktykę w zakresie różnych zaburzeń emocji. 

Marek Plizga, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, skupił się natomiast na problematyce zaburzeń odżywiania. W jego szkole podczas spotkań z rodzicami praktykowane są spotkania dot. tego tematu. 

- Chwała za to, że ktoś odważył się wprowadzić ten przedmiot do szkoły, by w sposób uporządkowany i celowy nauczyć dzieci szanować własne i cudze zdrowie. (...) Wcześniej była "partyzantka". Zapotrzebowanie w szkole na taką wiedzę jest ogromne - mówił. 

"Nie zbijajcie kapitału politycznego na dzieciach"

To nie przekonuje jednak prawicowej strony areny politycznej i środowisk katolickich, którzy na środę zapowiedzieli protest, dot. zatrzymania zmian dążących do seksualizacji dzieci. 

Trudno nie odnieść wrażenia, że protesty zbiegają się z wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi późną wiosną przyszłego roku. PiS sprowadzony do roli opozycji szuka jakiegokolwiek tematu, na którym mógłby wybić się ponad dyskusje o bezpieczeństwie kraju, czy wojnie za naszą wschodnią granicą, która dominuje w opinii publicznej. 

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, podczas wtorkowej konferencji, apelowała, aby nie wykorzystywać dzieci i młodzieży do rozgrywek politycznych. 

- Apeluje, żeby krytykujący nie zbijali kapitału politycznego na naszych dzieciach i młodzieży. Zamiast polegać na fake newsach, ważne, żeby zapoznali się z oni podstawa programową, która została poddana szerokim konsultacjom społecznym - mówiła. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama