Łuck jest jednym z miast partnerskich Rzeszowa. Współpraca rozpoczęła się w 2001 r. Teraz oba miasta zadbają o przyrodę.
„Żeby w Rzeszowie i Łucku żyło się zdrowiej i przyjemniej” – powiedziała we wtorek wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska podczas konferencji inaugurującej projekt „Dzikie życie w wielkim mieście”.
„To projekt ogromnie ważny i bardzo ciekawy. Skierowany na życie, co jest ważne dla mieszkańców obu naszych miast” – dodała wiceburmistrz Łucka Iryna Chebeliuk.
Projekt potrwa dwa lata. W tym czasie w Rzeszowie zostanie zrewitalizowany rezerwat przyrody Lisia Góra.
„Wykonamy inwentaryzację dendrologiczną w rezerwacie, opracujemy program związany z jego ochroną, przeprowadzimy prace pielęgnacyjne i odtworzymy ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu” – zapowiedziała dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Aleksandra Wąsowicz-Duch.
W Łucku na 10 ha wzdłuż rzeki Styr powstanie park.
„Teraz nie można nawet pójść tam na spacer. Ale oczyścimy teren, zlikwidujemy rośliny inwazyjne, w ich miejsce posadzimy nowe i zbudujemy ścieżki z materiałów naturalnych” – poinformowała wiceburmistrz Łucka.
Częścią projektu jest edukacja. Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa zajmie się przygotowaniem dla dzieci i młodzieży gier, zabaw i quizów na temat wiedzy o przyrodzie.
„W Rzeszowie zostanie zorganizowana konferencja ekspercka na temat dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo” – dodała kierownik wydziału Agata Szpiech.
Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze