Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Rzeszów i Łuck chronią dziką przyrodę i promują bioróżnorodność

Podziel się
Oceń

Dwa partnerskie miasta połączyły siły, aby chronić dziką przyrodę i promować różnorodności biologiczną. Rzeszów zajmie się rewitalizacją Lisiej Góry, a w ukraińskim Łucku nad rzeką Styr powstanie park.
Rzeszów i Łuck chronią dziką przyrodę i promują bioróżnorodność

Autor: Marcin Piecyk/UM Rzeszowa

Łuck jest jednym z miast partnerskich Rzeszowa. Współpraca rozpoczęła się w 2001 r. Teraz oba miasta zadbają o przyrodę.

„Żeby w Rzeszowie i Łucku żyło się zdrowiej i przyjemniej” – powiedziała we wtorek wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska podczas konferencji inaugurującej projekt „Dzikie życie w wielkim mieście”.

„To projekt ogromnie ważny i bardzo ciekawy. Skierowany na życie, co jest ważne dla mieszkańców obu naszych miast” – dodała wiceburmistrz Łucka Iryna Chebeliuk.

Projekt potrwa dwa lata. W tym czasie w Rzeszowie zostanie zrewitalizowany rezerwat przyrody Lisia Góra.

„Wykonamy inwentaryzację dendrologiczną w rezerwacie, opracujemy program związany z jego ochroną, przeprowadzimy prace pielęgnacyjne i odtworzymy ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu” – zapowiedziała dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Aleksandra Wąsowicz-Duch.

W Łucku na 10 ha wzdłuż rzeki Styr powstanie park.

„Teraz nie można nawet pójść tam na spacer. Ale oczyścimy teren, zlikwidujemy rośliny inwazyjne, w ich miejsce posadzimy nowe i zbudujemy ścieżki z materiałów naturalnych” – poinformowała wiceburmistrz Łucka.

Częścią projektu jest edukacja. Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa zajmie się przygotowaniem dla dzieci i młodzieży gier, zabaw i quizów na temat wiedzy o przyrodzie.

„W Rzeszowie zostanie zorganizowana konferencja ekspercka na temat dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo” – dodała kierownik wydziału Agata Szpiech.

Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama