W środę w Rzeszowie projekt został zainaugurowany.
Jak podkreśliła Anna Huk z zarządu woj. podkarpackiego, budżet projektu „Podkarpackie - żyj i oddychaj” wynosi ponad 100 mln zł i składa się z unijnego programu LIFE oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „To ambitne, wielowymiarowe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez najbliższą dekadę, a jego efektem ma być przyjęcie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony powietrza i zarządzania energią” – dodała.
We wszystkich ponad 60 samorządach biorących udział w projekcie, będą działać gminni doradcy. Większość gmin już ich powołała, będą oni zatrudnieni przez samorządy przez 6 lat, a ich etaty są finansowane z budżetu projektu. Doradcy przejdą odpowiednie szkolenia, które będą trwać przez cały okres ich pracy.
Praca doradców będzie polegać przede wszystkim na pomaganiu mieszkańcom, którzy będą chcieli np. wymienić stary piec na nowy. Doradcy będą również podpowiadać, jak przeprowadzić termomodernizację budynku, czy jak zamontować instalację OZE, np. panele fotowoltaiczne.
Do ich obowiązków należeć będzie także wskazanie, gdzie uzyskać dofinansowanie na wszystkie działania związane m.in. z termomodernizacją czy wymianą pieca. Będą pomagać mieszkańcom np. wypełniać wnioski o dofinansowanie z różnych programów, np. Czyste Powietrze czy Mój Prąd.
Jak podkreślił dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Andrzej Kulig, jednym z modułów projektu jest stworzenie systemu zarządzania energią na poziomie gminy.
„Ma się to przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną. W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz” - podał.
Kulig wyjaśnił, że w tych gminach duży nacisk zostanie położony na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, jej magazynowanie oraz na racjonalizację jej wykorzystania.
„Zależy nam bowiem na tym, aby gminy nauczyły się zarządzania energią, nie tylko w swoich budynkach, ale we wszystkich innych, na terenie całej gminy. Chcemy, by gminy tworzyły związki międzygminne, dzieląc się doświadczeniami z innymi samorządami” – podkreślił.
W projekcie „Podkarpackie – żyj i oddychaj” bierze udział 66 partnerów – głównie są to podkarpackie gminy (61 gmin), a także kilka organizacji i instytucji, w tym m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenie EKOSKOP i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze