O powodach swojej rezygnacji z przynależności do Platformy Obywatelskiej poinformował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.
Światopogląd ważniejszy od partii
Andrzej Dec powiedział, że "od ponad dwóch miesięcy, moja ponad 20-letnia przygoda z Platformą Obywatelską się zakończyła". Wiceprzewodniczący wskazał na polityczny powód takiej decyzji.
Jak mówił wpływ na tę decyzję, miały powody światopoglądowe. - Nie zgadzam się z kierunkiem, w jakim Platforma Obywatelska w ostatnim czasie poszła, a w szczególności nie zgadzam się z tym, że partia zarządziła dyscyplinę głosowania w kwestii aborcji. Dla mnie aborcja do 12-tygodnia ciąży na życzenie, jest nie do przyjęcia - mówił Dec.
Przypomnijmy, że w połowie lipca Sejm zajmował się projektem ustawy o nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Projekt nowelizacji Kodeksu został złożony przez Lewicę.
Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem rządząca Koalicja 15 X nie zdobyła większości głosów posłów. 215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa przekazał jednocześnie, że zostaje w klubie radnych Koalicji Obywatelskiej, o ile władze klubu nie zdecydują inaczej. Zdementował jednocześnie plotki o innych powodach swojej decyzji.
Od programisty do polityka – historia rzeszowskiego samorządowca
Andrzej Dec, absolwent prestiżowego II Liceum Ogólnokształcącego im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, to postać, która odcisnęła niezatarte piętno na historii miasta. Jego życiorys to pasjonująca opowieść o człowieku, który z zamiłowania do matematyki i informatyki przeszedł drogę do polityki, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samorządowców w regionie.
Kariera zawodowa
Swoją karierę zawodową Andrzej Dec rozpoczął jako programista i projektant systemów przetwarzania danych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Rzeszów. To właśnie tam zaangażował się w działalność opozycyjną, współtworząc niezależną związkową „Solidarność”. Po przemianach ustrojowych wykorzystał swoje umiejętności informatyczne, obejmując stanowisko dyrektora Ośrodka Obliczeniowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Następnie związał się ze spółkami informatycznymi, gdzie pełnił funkcje menedżerskie.
Działalność polityczna
Andrzej Dec to również wybitny samorządowiec. Od 1990 roku nieprzerwanie zasiada w Radzie Miasta Rzeszowa, pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego. Był również aktywnym uczestnikiem życia politycznego na szczeblu wojewódzkim, zasiadając w Sejmiku Samorządowym Województwa Rzeszowskiego oraz Krajowym Sejmiku Samorządu Terytorialnego.
Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu Dec przyczynił się do wielu ważnych inwestycji i projektów, które zmieniły oblicze Rzeszowa. Jego zaangażowanie w rozwój miasta było szczególnie widoczne w obszarze edukacji, kultury oraz infrastruktury.
Napisz komentarz
Komentarze