Decyzja rektora o zorganizowaniu oficjalnych uroczystości akademickich w kościele katolickim budzi kontrowersje z kilku powodów. Przede wszystkim, jak zauważa Szymon, uczelnia publiczna nie może organizować oficjalnych uroczystości wyłącznie dla katolików. Taka sytuacja jest dyskryminująca wobec studentów innych wyznań oraz osób niewierzących. Podkreśla on również, że decyzja ta narusza postanowienia Konstytucji RP, w szczególności:
- Art. 25 ust. 2: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
- Art. 30: Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
- Art. 32 ust. 1: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
- Art. 32 ust. 2: Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
- Art. 53 ust. 6: Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
- Art. 53 ust. 7: Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
Szymon Wnęk zwraca również uwagę na Ustawę o gwarancjach wolności sumienia z dnia 17 maja 1989 r., która w art. 10 ust. 1 stwierdza, że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań. Organizowanie oficjalnych uroczystości akademickich w kościele katolickim jest sprzeczne z zasadą neutralności światopoglądowej państwa i może być postrzegane jako faworyzowanie jednej religii kosztem innych.
Napisz komentarz
Komentarze