Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej można oglądać plebanię z Ostrów Tuszowskich

Podziel się
Oceń

Plebanię z 1904 r., przeniesioną z Ostrów Tuszowskich można od niedzieli oglądać w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (Podkarpackie). Jej pomieszczenia urządzono według archiwalnych notatek i zapisków. Plebania to ostatni element z kompleksu zabudowań kościelnych, które można podziwiać w skansenie.
W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej można oglądać plebanię z Ostrów Tuszowskich
Poświęcenia plebani dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Autor: ks. J. Nagi/Diecezja Rzeszowska

„Przez furtkę w ogrodzeniu kościelnym można przejść do probostwa – gospodarstwa, w którym mieszkał proboszcz wiejskiej parafii. Najelegantszą jego częścią jest plebania z Ostrów Tuszowskich wybudowana w 1904 r. Co ciekawe – z drewna po rozebranym wcześniej kościele parafialnym z przełomu XVI i XVII w.” – poinformowała Paulina Mazur-Kopeć z kolbuszowskiego skansenu.

Ostrowy Tuszowskie to wieś w gminie Cmolas w powiecie kolbuszowskim.

Wewnątrz plebani zwiedzający zobaczą kancelarię proboszcza, jego sypialnię i pokój dzienny, a także kuchnię, jadalnię, pokój gościnny oraz pokój gospodyni.

„Pomieszczenia te wyposażyliśmy według niezwykle ciekawych wskazówek księdza Józefa Sebastiana Pelczara, które święty zebrał m.in. w książce +Medycyna pasterska+” – zaznaczyła Mazur-Kopeć.

Dodała, że obecnie całe założenie kościelne z ogrodem, stajnią, stodołą jest już kompletne.

W programie uroczystego otwarcia dla zwiedzających plebani znalazły się msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej ks. bp. Jana Wątroby odprawiona w zabytkowym kościele, który jest częścią kompleksu, warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły oraz kiermasz potraw regionalnych. Świątynia została przeniesiona do skansenu z Rzochowa (obecnie dzielnica Mielca).

Zaplanowano też koncert Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu „Akord” pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Zabrzmią pieśni sakralne, maryjne, gospel, w tym utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Józefa Świdra, Mikołaja Góreckiego, Piotra Jańczaka, Karla Jenkinsa. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama