Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Polityka wizowa rządu zamknęła drzwi rzeszowskiej uczelni dla studentów zza granicy?

Podziel się
Oceń

W roku akademickim 2024/2025 naukę w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie rozpocznie ponad 5800 studentów, wraz ze słuchaczami podyplomowymi. Wśród nich blisko 100 studentów zza granicy. Zdaniem uczelni byłoby ich znacznie więcej, gdyby nie polityka wizowa polskiego rządu.
Polityka wizowa rządu zamknęła drzwi rzeszowskiej uczelni dla studentów zza granicy?
Kampus WSIiZ w Rzeszowie.

Źródło: WSIiZ Rzeszów

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ) wkracza w nowy rok akademicki 2024/2025 z imponującymi statystykami. Ponad 5800 studentów, w tym słuchacze studiów podyplomowych, rozpocznie naukę na tej prestiżowej uczelni. Około 2000 z nich to studenci pierwszego roku, co oznacza rekordowy wzrost liczby nowo przyjętych w porównaniu do lat poprzednich. Szczególnym sukcesem jest niemal 20 proc. wzrost liczby polskich studentów, którzy zdecydowali się rozpocząć studia na kierunkach prowadzonych w języku polskim.

Zwiększone zainteresowanie programami polskojęzycznymi na WSIiZ wskazuje na rosnącą renomę uczelni w kraju. Przyciąga ona studentów wysokim poziomem kształcenia, nowoczesną infrastrukturą oraz ofertą programów dostosowanych do wymogów rynku pracy. Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi z Polski wybiera tę uczelnię, co potwierdzają wyniki tegorocznej rekrutacji.

Rektor WSIiZ: Nasza uczelnia dostała rykoszetem za aferę wizową

Pomimo sukcesu rekrutacyjnego na kierunkach polskojęzycznych, WSIiZ napotkała poważne wyzwania związane z rekrutacją studentów zagranicznych. Jak podkreśla rektor uczelni, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, liczba nowych studentów z innych krajów mogła być znacznie wyższa, gdyby nie zmiany w polityce wizowej wprowadzone przez polski rząd. Skutkiem tzw. afery wizowej było ograniczenie możliwości studiowania w Polsce dla wielu obcokrajowców, co odczuła także WSIiZ.

W tym roku, mimo ponad 2000 zgłoszeń od studentów z zagranicy, tylko 100 nowych studentów spoza Polski rozpocznie naukę na uczelni. Rektor WSIiZ nie ukrywa, że jest to rozczarowujący wynik, biorąc pod uwagę wcześniejsze plany zwiększenia liczby studentów międzynarodowych na kierunkach anglojęzycznych. 

- Nie ukrywam, że na nasze plany zrekrutowania na ścieżki anglojęzyczne znacznie większej liczby studentów zagranicznych, wpłynęła przyjęta przez państwo polskie polityka wizowa, będąca pokłosiem tzw. afery wizowej. Nasza Uczelnia, która od lat dba o transparentność procedur z tym związanych, niestety dostała rykoszetem. Ale nie poddajemy się i ufamy, że kolejne miesiące pozwolą nam uruchomić kształcenie na kierunkach, na których chcą u nas studiować młodzi ludzie z innych krajów. Mamy nadzieję, że młodzież, która aplikowała na naszą Uczelnie, nie straci zapału do studiowania u nas w Polsce – mówi Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

Nadzieja na poprawę sytuacji

Mimo tych trudności, władze WSIiZ są pełne optymizmu na przyszłość. Uczelnia liczy na to, że w nadchodzących miesiącach sytuacja związana z polityką wizową ulegnie poprawie, a studenci z zagranicy, którzy złożyli aplikacje, nie stracą zapału do podjęcia nauki w Polsce. Uczelnia stara się utrzymać dobre relacje z międzynarodową społecznością akademicką i kontynuuje działania mające na celu przyciągnięcie młodych ludzi z innych krajów.

WSIiZ w Rzeszowie pozostaje jedną z czołowych uczelni w regionie, z rosnącą liczbą studentów i ambitnymi planami rozwoju. Wzrost popularności kierunków polskojęzycznych oraz wysoka liczba aplikacji od studentów zagranicznych potwierdzają, że uczelnia ma solidne podstawy do dalszego rozwoju. Mimo wyzwań, WSIiZ nadal przyciąga zarówno polskich, jak i międzynarodowych studentów, oferując im wysokiej jakości edukację i nowoczesne możliwości kształcenia.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama