W związku z tym Rada Miasta Rzeszowa w najbliższy wtorek, 24 września, podejmie decyzję dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego teren w rejonie ronda im. Romana Dmowskiego, gdzie znajduje się pomnik. Głównym celem tej uchwały jest ochrona przestrzeni publicznej, w której usytuowany jest Pomnik Walk Rewolucyjnych, będący nie tylko istotnym elementem krajobrazu miejskiego, ale również dziełem o dużej wartości artystycznej autorstwa wybitnego rzeźbiarza Mariana Koniecznego.
Zaniedbania właściciela pomnika
Niestety, obecny stan pomnika i jego otoczenia budzi poważne zastrzeżenia. Obiekt, którego właścicielem jest Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych, popada w ruinę z powodu braku odpowiedniej opieki i konserwacji. Wszechobecne ptasie odchody i zanieczyszczenia w centralnym punkcie miasta stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny i epidemiologiczny. Zaniechania właściciela wpływają negatywnie na wizerunek miasta, które przecież jest gospodarzem tej przestrzeni.
Pomnik Walk Rewolucyjnych to nie tylko symbol miasta, ale również cenny zabytek sztuki monumentalnej. Liczne badania i analizy wskazują, że jest to najbardziej rozpoznawalny obiekt kojarzony z Rzeszowem. O jego artystycznej wartości często zapomina się w debatach o przyszłości monumentu, jednak to właśnie ta wartość powinna stanowić kluczowy argument za jego zachowaniem.
Spór o przyszłość pomnika
Sytuacja wokół pomnika zaostrzyła się, gdy trafił on w ręce zwolenników jego wyburzenia, co sprawiło, że kwestia jego ochrony stała się pilna i wymaga natychmiastowego działania. Rada Miasta będzie głosować nad projektem uchwały o przystąpieniu do planu zagospodarowania terenu wokół pomnika. Wynik tego głosowania może pokazać, jakie stanowisko zajmują poszczególne ugrupowania w tej sprawie.
Koalicja Obywatelska jednoznacznie opowiada się za przekazaniem pomnika i terenu pod zarząd miasta, co miałoby zapewnić właściwe zabezpieczenie i utrzymanie tego miejsca. Niestety, brak jasnych deklaracji ze strony przeciwników tej decyzji w Radzie Miasta budzi obawy o możliwość zablokowania tego rozwiązania.
Szumny zapewniał, że pomnika nie zburzy
Chociaż tutaj powinniśmy pamiętać o słowach Waldemara Szumnego z Prawa i Sprawiedliwości, który w czasie kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa zapewniał, że pomnika nie zburzy. - Nie zamierzam go burzyć, ale po pierwsze obowiązuje ustawa dekomunizacyjna, która nakazuje usuwanie obiektów gloryfikujących czasy komunizmu z przestrzeni publicznej. Należy zatem dostosować ten pomnik do tych przepisów, czyli muszą nastąpić pewne zmiany - mówił w kwietniu. Dziś Szumny jest przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa, a klub Prawa i Sprawiedliwości z cichą koalicją z Razem dla Rzeszowa mają większość w radzie.
Ale uwaga skupia się właśnie na radnych PiS. Czy wybiorą ogólnopolską "zabawę" polityczną, czy będą kierować się interesem miasta i jego mieszkańców?
Razem dla Rzeszowa nie zmienia swojego stanowiska
- Uważamy, że pomnik ten stracił swoje pierwotne znaczenie i symbolikę. Proponujemy zdemontowanie i renowacje metalowych rzeźb Nike, twarzy chłopa, żołnierza i robotnika. Korozja tych elementów zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, a ich wnętrze jest siedliskiem ptaków zanieczyszczających pomnik. Apelujemy o umycie monumentu i odświeżenie jego cokołu oraz pozostawienie go w dotychczasowym miejscu jako obiektu architektonicznego, symbolu stolicy Podkarpacia - twierdzi stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa. Czy zdecyduje się zatem na krok, ku ochronie pomnika przed zburzeniem i poprze projektu uchwały o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania w jego okolicy?
- Pomnik jest symbolem i pozostać musi - pisze w mediach społecznościowych radny RdR Rafał Kulig.
- Jak zachowają się pozostałe kluby i jakie przedstawią argumenty w ewentualnym sprzeciwie wobec planu? Tego nie wiadomo, ale miejmy nadzieję, że głos rozsądku wygra, a decyzja będzie zgodna z wolą mieszkańców Rzeszowa - twierdzą radni Koalicji Obywatelskiej, którzy apelują do radnych, aby zamiast dążyć do burzenia symbolu miasta, wzięli pod uwagę jego wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Ochrona Pomnika Walk Rewolucyjnych to nie tylko kwestia materialna, ale także ważny aspekt tożsamości kulturowej stolicy Podkarpacia.
Napisz komentarz
Komentarze