31 sierpnia Rzeszów doświadczył tragicznego wydarzenia – pożar zniszczył szeregówki zamieszkiwane przez osiem rodzin. Ogień pochłonął nie tylko budynki, ale również wszystko, co znajdowało się wewnątrz – sprzęty gospodarstwa domowego, meble, odzież oraz inne rzeczy osobiste. Rodziny, które dotknęła ta tragedia, znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji, potrzebując pilnej pomocy, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby.
Natychmiastowa reakcja władz miasta
Miasto Rzeszów nie pozostawiło poszkodowanych bez wsparcia. Każdej z rodzin przyznano zasiłek celowy w wysokości 6 tysięcy złotych. Ponadto władze miasta zabezpieczyły tymczasowe schronienie dla pogorzelców oraz zapowiedziały zakup wyprawek szkolnych dla dzieci, które mieszkały w spalonych budynkach. Miasto podjęło wszelkie możliwe działania, aby pomóc rodzinom w tym trudnym czasie.
Jednocześnie przypominamy o rodzinach, które prowadzą zbiórki na odbudowę swoich domów. Szczegóły w naszym tekście: Dramat mieszkańców szeregówek na os. Biała w Rzeszowie. Spłonęło 7 mieszkań [ZDJĘCIA, WIDEO].
Wsparcie także od wojewody
Oprócz wsparcia materialnego, rzeszowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) zorganizował pomoc psychologiczną dla osób dotkniętych pożarem. Tragedie tego rodzaju nie tylko odbierają majątek, ale także wpływają na zdrowie psychiczne, dlatego pomoc psychologiczna jest kluczowym elementem wsparcia w tych okolicznościach.
Dyrektor MOPS w Rzeszowie zwrócił się również do Wojewody Podkarpackiego z prośbą o wsparcie finansowe w postaci dotacji celowej.
- Wojewoda niezwłocznie odpowiedział na ten apel, uruchamiając dodatkowe środki z budżetu województwa. Dzięki temu każda z poszkodowanych rodzin otrzyma kolejne 6 tysięcy złotych, co łącznie daje sumę 48 tysięcy złotych przeznaczonych na częściowe pokrycie strat powstałych w wyniku pożaru. Te środki zostaną wykorzystane na wypłatę kolejnych zasiłków celowych, pomagających rodzinom w odbudowie życia po katastrofie - mówi Beata Terczyńska z podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Pogorzelcy mogą też liczyć na dofinansowanie kosztów remontu i odbudowy domu. Mogą otrzymać do 200 tys. zł. Ostateczna kwota zasiłku będzie zależała od tego, czy domy były ubezpieczone i na jaką kwotę.
- Najpierw rzeczoznawcy muszą oszacować powstałe straty, następnie wojewódzka komisja będzie analizować i rozpatrywać wnioski złożone do wojewody – dodała Teresa Kubas-Hul w rozmowie z PAP.
Dalsze działania i zbiórki na pomoc pogorzelcom
Aktualnie właściciele mieszkań czekają na decyzję nadzoru budowlanego, która pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych prac porządkowych i remontowych oraz na ponowne dopuszczenie budynków do użytku. Dopiero wtedy rodziny będą mogły powrócić do swoich domów i zacząć odbudowywać swoje życie.
W międzyczasie trwa weryfikacja potrzeb poszkodowanych, prowadzona przez pracowników MOPS. Prowadzone są również zbiórki środków na pomoc pogorzelcom. Oficjalna zbiórka została uruchomiona przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która prowadzi specjalne konto bankowe na ten cel. Każdy, kto chce pomóc, może wpłacać pieniądze na konto o numerze: 96102043910000690200022616 z dopiskiem „pożar”. Dodatkowo, na internetowych portalach pomocowych pojawiły się inne zbiórki, dzięki którym można wesprzeć rodziny dotknięte tą tragedią.
Pożar, który zniszczył szeregówki w Rzeszowie, to ogromna tragedia dla ośmiu rodzin, które w jednej chwili straciły dorobek swojego życia. Dzięki szybkiej reakcji władz miasta i wsparciu finansowemu ze strony wojewody, poszkodowani mogą liczyć na pomoc w pokryciu części strat. Ważnym elementem wsparcia są również działania Caritas oraz prywatne zbiórki, które pomagają w dalszym finansowaniu potrzeb pogorzelców.
W najbliższą niedzielę Caritas będzie zbierać przed kościołami pieniądze do puszek i przekaże je rodzinom ze zniszczonych domów przy ul. kard. Karola Wojtyły.
Napisz komentarz
Komentarze