Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Ustawa o sygnalistach w firmie - o co chodzi? Od kiedy obowiązuje?

Podziel się
Oceń

Po kilkunastu próbach dyrektywa o sygnalistach została zaimplementowana do polskiego porządku prawnego pod postacią ustawy o sygnalistach. Ten akt prawny wprowadza obowiązek stworzenia kanałów do obsługi zgłoszeń naruszeń prawa dla sygnalistów i obejmie swoim działaniem kilkadziesiąt tysięcy podmiotów w całym kraju. Co dokładnie zmienia ustawa o sygnalistach?

Sygnalista w firmie - jakie naruszenia może zgłosić i na czym polega jego ochrona?

Istotą ustawy o sygnalistach jest zapewnienie efektywnej ochrony osobom, które dostrzegają naruszenia prawa w firmach i chcą zgłosić je przełożonemu lub ujawnić publicznie. Co istotne, sygnalistą jest nie tylko pracownik. Przepisy przyznają ochronę również wielu innym osobom, w tym:

  • osobom świadczącym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. umowa cywilnoprawna);
  • przedsiębiorcom pozostającym z podmiotem w relacji B2B;
  • prokurentom;
  • wspólnikom lub akcjonariuszom;
  • członkom organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych (np. członkowie zarządu lub rady nadzorczej);
  • osobom świadczącym pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy.

Zgłoszenia naruszeń mogą obejmować wiele dziedzin prawa, w tym korupcji, AML, zamówień publicznych, usług, produktów i rynków finansowych czy bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami. Dodatkowo podmioty zobowiązane do stosowania przepisów ustawy o sygnalistach mogą rozszerzyć ich zakres na corporate compliance, czyli regulacje wewnętrzne i standardy etyczne.

Każdy sygnalista w firmie jest chroniony przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawcy. W razie naruszenia zasad tej ochrony może dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z ustawą o sygnalistach?

Podmioty zobowiązane do wdrożenia ustawy o sygnalistach są zobowiązane przede wszystkim do zaprojektowania efektywnie działającej procedury zgłoszeń wewnętrznych, która jest niezależna od procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych. Taki dokument powinien określać m.in. następujące informacje:

  • jednostkę lub osobę w danej strukturze, które są uprawnione do przyjmowania zgłoszeń;
  • sposoby przyjmowania zgłoszeń;
  • jednostkę lub osobę uprawnioną do podejmowania działań następczych;
  • tryb postępowania ze zgłoszeniami dostarczonymi anonimowo;
  • obowiązek potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia oraz podjęcia działań następczych;
  • maksymalny termin na przekazanie sygnaliście informacji zwrotnej dotyczącej zgłoszenia.

Kolejnym obowiązkiem jest prowadzenie rejestru zgłoszeń, gdzie znajdują się m.in. informacje o raportach sygnalistów oraz sposobie rozstrzygnięcia spraw.

Sygnaliści - od kiedy mogą zgłaszać naruszenia?

Ustawa o sygnalistach wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Tak naprawdę jednak dokumentację trzeba przygotować znacznie wcześniej. Powinna być ona gotowa na minimum 7 dni przed rozpoczęciem obowiązywania nowych przepisów, a przecież firma musi jeszcze skonsultować brzmienie procedury z pracownikami.

Jeśli Twoja firma podlega pod ustawę o sygnalistach, nie czekaj do ostatniej chwili, ale już teraz przygotuj niezbędne procedury. Zaniedbania w tym obszarze podlegają karze! Jeśli masz wątpliwości, jak prawidłowo wdrożyć ustawę o sygnalistach, skorzystaj z pomocy kancelarii prawnej. Specjaliści z Kancelarii Oniszczuk & Associates pomogą zadbać o spełnienie nowych wymagań szybko i bez zbędnych formalności.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama