Przyjęcie nowych przepisów ma wynikać z nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 r., która nałożyła na gminy obowiązek sporządzenia tzw. planu ogólnego.
W planie ogólnym będą musiały znaleźć się dwa obligatoryjne elementy tj. strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne. Gmina będzie mogła ponadto fakultatywnie określić obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej, a także regulacje dotyczące standardów dostępności infrastruktury społecznej np. do budynku szkoły podstawowej czy obszarów zieleni publicznej.
Plan ogólny ma być w założeniu bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Nie będą tu wyznaczane kierunki rozwoju gminy, tak, jak miało to miejsce w studium, lecz gmina zostanie podzielona na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.
Warto w tym miejscu podkreślić, że plan ogólny będzie stanowił podstawę do:
•uchwalania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
•zmiany obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
•wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W związku z koniecznością wprowadzenia powyższych zmian w zakresie planowania przestrzennego wójt gminy Trzebownisko, Sławomir Porada, poinformował o podjęciu czynności związanych z przystąpieniem do sporządzania planu.
Jednym z pierwszych etapów opracowania planu ogólnego będzie zbieranie wniosków do planu. Każdy zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek do planu ogólnego gminy w terminie wyznaczonym przez wójta w stosownym ogłoszeniu.
Napisz komentarz
Komentarze