- Pismo z ZUS otrzyma osoba, która już pobiera na dziecko jedno ze świadczeń dla rodzin, np. dofinansowanie do żłobka czy rodzinny kapitał opiekuńczy. Dowie się z niego więcej na temat programu Aktywny Rodzic, z którego od 1 października można będzie składać wnioski o nowe świadczenia: świadczenie aktywni rodzice w pracy; świadczenie aktywnie w żłobku; - świadczenie aktywnie w domu – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Pisma będą rozsyłane do 13 sierpnia, a odebrać i przeczytać je będzie można na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin, ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. W ramach programu „Aktywny Rodzic” można ubiegać się o trzy rodzaje świadczeń:
Aktywni rodzice w pracy – nowe świadczenie,
Aktywnie w żłobku – zastąpi dotychczasowe dofinansowanie do żłobka,
Aktywnie w domu – zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.
Komu przysługują świadczenia?
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują zamieszkałym w Polsce:
- obywatelom polskim,
- obywatelom UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii
- pozostałym cudzoziemcom, o ile spełniają warunek legalnego pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy albo na podstawie innego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt i dostęp do rynku pracy.
Ważne informacje dla obywateli Ukrainy
Warto jednak zwrócić uwagę, że świadczenia „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu” nie przysługują obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi. Natomiast świadczenie „aktywnie w żłobku” mogą otrzymać Ukraińcy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi z tzw. statutem „UKR”, którzy przebywają legalnie w Polsce co najmniej od roku. Dotyczy to również dziecka obywatela Ukrainy, które ma status „UKR”.
Szczegółowe informacje na temat wniosków oraz wymaganych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej ZUS.
Napisz komentarz
Komentarze