Członkowie Zarządu Powiatu i radni uroczyście pożegnali odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Górnie Józefa Kiełba. Kierował on podlegającą Powiatowi Rzeszowskiego placówką od 2000 roku. W ciągu 24 lat jego pracy DPS bardzo się rozbudował, dokonano wielu inwestycji w nowe obiekty mieszkalne oraz infrastrukturę medyczną i rehabilitacyjną. Dzisiaj placówka dysponuje siedmioma budynkami, w tym sześcioma mieszkalnymi, gdzie pomoc znajduje prawie 240 przewlekle i psychicznie chorych z całej Polski.
– Bardzo się cieszę, że w okresie mojej pracy udało się znacząco poprawić warunki pobytu pensjonariuszy, także warunki pracy personelu. Było to możliwe przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu władz Powiatu i pracowników starostwa, dzięki którym mogliśmy skutecznie zdobywać niezbędne środki – mówił Józef Kiełb. Odchodzącemu na emeryturę dyrektorowi za długoletnią, owocną pracę dziękował Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.
– W imieniu całej społeczności powiatowej dziękuję Panu za pracę. Pan dyrektor zostawia bardzo wysoko postawioną poprzeczkę dla następców. Tonie było dla Pana tylko miejsce pracy, Pan tu zostawił kawał serca – mówił Starosta Krzysztof Jarosz.
Poniedziałkowa sesja była także okazją do złożenia gratulacji członkom Ochotniczych Straży Pożarnych z Niechobrza, którzy w czerwcu w czasie prestiżowych zawodów Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów (CTIF) w Austrii zwyciężyli w kategorii mężczyzn od lat 30. Każda z uczestniczących w mistrzostwach drużyn, miała za zadanie wykonać tzw. pożarnicze ćwiczenie bojowe, czyli zbudować dwie linie gaśnicze, pozwalające na strącenie pachołków i obrócenie/ złamanie tarczy prądem wody. To kolejny sukces strażaków z Niechobrza. Są oni aktualnymi mistrzami w sportach pożarniczych, zaś w 2022 roku na Olimpiadzie Pożarniczej w Słowenii zdobyli srebrny medal.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni za pracę jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Powiatu i dumni z drużyny OSP w Niechobrzu, która okazała się bezkonkurencyjna na zawodach w Austrii. Trzymajcie tak dalej, zarażajcie młode dziewczyny i chłopaków tą pracą na rzecz lokalnej społeczności i bezpieczeństwa – mówił Starosta Krzysztof Jarosz.
Kwestie bezpieczeństwa w powiecie rzeszowskim przedstawił z kolei zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie młodszy inspektor Wacław Sudoł. Poinformował on, że terenie Powiatu rocznie policjanci podejmują około 50 tysięcy interwencji, dziennie jest to 120-200 interwencji, w dużej mierze dotyczących ruchu drogowego. Nastąpił spadek tradycyjnych przestępstw, ale jednocześnie duża część przestępczości przeniosła się do Internetu: przejmowanie kont w mediach społecznościowych, wyłudzenia pieniędzy, oszustwa „na wnuczka” lub „na policjanta”. Komendant podkreślał, że policja stara się przeciwdziałać wielu działaniom sprzecznym z prawem poprzez akcje profilaktyczne i uświadamiające, spotkania z mieszkańcami, pogadanki w szkołach itp.
Sytuację w powiecie przedstawił również zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. brygadier Grzegorz Wójcicki. Na terenie Powiatu Rzeszowskiego funkcjonującej obecnie trzy jednostki ratowniczo-gaśnicze, w tym jedna niedawno umiejscowiona na terenie strefy Rzeszów-Dworzysko. Zawodowi strażacy są w razie potrzeby wspierani przez ponad 100 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszających 2,5 tysiąca druhów uprawnionych do akcji ratowniczych. W zeszłym roku zanotowano w powiecie ok. 2800 zdarzeń, w tym 500 pożarów. W tym roku doszło już do ok. 1700 zdarzeń. W czerwcu wiele interwencji związanych było w gradobiciem i silnymi wiatrami, które dokonały wielu zniszczeń w południowej części powiatu.
Starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz podziękował przedstawicielom służb mundurowych za ofiarną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i zapewnił, że władze powiatu nadal wspierać będą działalność lokalnych struktur policji i straży pożarnej. Powiat wesprze m.in. zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego.
Radni podjęli również decyzję o przystąpieniu do Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, co jak zapewniał starosta Jarosz, pozwoli m.in. wspierać rozwój gospodarki wodorowej, być na bieżąco z nowoczesnymi technologiami, uczestniczyć w opracowaniu strategii dotyczących bezpieczeństwa energetycznego i aplikować o środki zewnętrzne.
W sesji gościnnie wzięli udział m.in.: Józef Jodłowski – Senator RP oraz Grzegorz Wrona – Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, którzy po raz kolejny zapewnili o dalszej chęci współpracy z Powiatem Rzeszowskim.
W czasie sesji radni podjęli również decyzje m.in. o założeniu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie techniki weterynaryjnej w Trzcianie i włączenia do Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, przyjęcia do realizacji Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Rzeszowski oraz realizacji projektu „Nowa oferta szkolnictwa ogólnego w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim”. Na sesji także o zmianie na stanowisku skarbnika Powiatu. Od września pełniącego dotychczas tę funkcję Dariusza Tłuczka zastąpi Dorota Witek.
Napisz komentarz
Komentarze