Nie żyje ksiądz doktor Stanisław Marczak, legendarny kapelan jasielskiej „Solidarności”, Honorowy Obywatel Miasta Jasła.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 24 lipca br. w Jaśliskach, o godz. 12 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa, a po niej nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.
Ksiądz Marczak, urodził się 31 października 1937 roku jako syn Władysława i Urszuli Długosz. Pochodził z Jaślisk koło Dukli. Po zdaniu matury w Rymanowie w 1955 roku, podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia diakonatu przyjął w marcu 1961 roku, a święcenia kapłańskie, których udzielił mu bp Franciszek Barda, 18 czerwca. Po okresie wakacyjnym, wraz z nowym rokiem akademickim, rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie został wikariuszem w Zręcinie, Sanoku i jarosławskiej kolegiacie. Po kolejnym okresie studiów, uzyskał tytuł doktora teologii moralnej.
W 1974 roku trafił do parafii pw. św. Stanisława BM w Jaśle, gdzie przez dwadzieścia lat pracował jako katecheta. Jako gorliwy kapłan, cieszył się w parafii wielkim autorytetem. Zyskał sobie popularność jako obrońca godności człowieka, walcząc o prawa ludzi wierzących i narodu. W czasie stanu wojennego celebrował msze św. za Ojczyznę, a także działał w duszpasterstwie młodzieżowym i Klubie Inteligencji Katolickiej. Ksiądz Marczak ze względu na współpracę z Solidarnością, doświadczył wielu szykan ze strony komunistycznych władz.
W 1993 roku otrzymał nominację na wykładowcę teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie oraz etyki na uczelniach Rzeszowa. Ksiądz Marczak pomagał również w duszpasterstwie w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach.
W 1991 roku Ksiądz Stanisław Marczak został uhonorowany przez Jana Pawła II godnością kapelana honorowego. W 1999 roku Rada Miejska Jasła nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Ponadto ksiądz Marczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarły kapłan był emerytowanym proboszczem parafii pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie-Załężu.
Napisz komentarz
Komentarze