Wśród jednostek, które nadzoruje K. Stachowska, są m.in.: żłobki, przedszkola i szkoły, Rzeszowski Dom Kultury, Teatr Maska, Galeria BWA, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Dobranocek, Społeczna Rada kultury, Rada Kobiet, miejski program in-vitro, NGO, Seniorzy, MOPS, DPS-y. Poza tym wiceprezydent Stachowska będzie nadzorować wydarzenia kulturalne.
W poprzedniej kadencji Krystyna Stachowska była pierwszym zastępcą prezydenta. Jeszcze wcześniej zasiadała w Radzie Rzeszowa, gdzie trafiła jako radna wybrana z Matysówki (wtedy gmina Tyczyn), w związku z włączeniem tej miejscowości do stolicy Podkarpacia. Była też członkinią klubu radnych Rozwój Rzeszowa.
W karierze zawodowej była przedsiębiorcą, współpracowała m.in. z firmą ubezpieczeniową Aviva. Zajmowała się również obrotem nieruchomościami. W pierwszej kampanii wyborczej Konrada Fijołka (2021 r.) była pełnomocnikiem finansowym jego sztabu wyborczego.
W wyborach samorządowych w 2024 roku bez powodzenia kandydowała na radną Miasta Rzeszowa. Znana jest z intensywnej, skrupulatnej pracy. Biuro wiceprezydent Krystyny Stachowskiej znajduje się na II piętrze rzeszowskiego Ratusza.
Rzeszów ma ponad 200 tys. mieszkańców na podstawie... zużycia wody
Zarządzenie prezydenta Rzeszowa z dnia 17 lipca br. oparte jest na podstawie art. 26a., który mów, iż prezydent, "powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę. Liczba zastępców nie może być większa niż czterech w gminach powyżej 200 000 mieszkańców" — czytamy w ustawie o samorządzie gminnym.
— Polskie prawo w jasny sposób nie reguluje, jak określa się liczbę mieszkańców — mówi nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Gernand dowodzi, że w Rzeszowie jak i w innych miastach wielu faktycznych mieszkańców zaniedbuje obowiązek meldunkowy.
Za brak meldunku nie ma już bowiem żadnych sankcji. Wiedzą o tym włodarze, dlatego wiele miast w Polsce, w tym Rzeszów, co roku organizuje konkursy meldunkowe, jednak te działania na niewiele się zdają. W Rzeszowie od lat zameldowanych jest nieco ponad 197 tys. mieszkańców. Do "magicznych 200 tys." brakuje niewiele.
Dlatego podjęto wcale nie nowy pomysł. Urzędnicy magistratu zastosowali specjalny algorytm korelujący ilość zużytej wody z faktyczną liczbą mieszkańców. Z wyliczeń, których na chwile pisania tego tekstu jeszcze nie znamy, wyszło, że w Rzeszowie mieszka ponad 200 tys. osób. — Biorąc pod uwagę to wyliczenie, prezydent miał prawo powołać czwartego zastępcę — kwituje Gernard.
Z wyliczeń MPWiK wynika, że w 2022 roku w Rzeszowie mieszkało 207 949 mieszkańców, w 2023 roku – 210 654 mieszkańców, a od stycznia do kwietnia 2024 roku – 212 805 mieszkańców. Pytamy o rozliczenie miesięczne. Gernand rozkłada ręce, twierdzi, że tak dokładnych danych nie uzyskał, ale podkreśla, że tegoroczne wyliczenie obejmuje dane od stycznia do kwietnia, odpada zatem podlewanie ogródków, czy napełnianie basenów. — W Rzeszowie realnie mieszka 212 805 osób — podkreśla urzędnik.
Pytamy o powody powołania czwartego zastępcy, mówi: - Rzeszowowi przybywa obowiązków, jest to związane z sąsiedztwem, z takim, a nie innym położeniem — mówi urzędnik. — Dlatego też potrzebne było powiększenie liczby zastępców, którzy będą pełnić określone role — podkreśla.
Napisz komentarz
Komentarze