Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Wojewoda wydała zalecenia po masowym śnięciu ryb na podkarpaciu

Podziel się
Oceń

Pod koniec minionego tygodnia mieszkańcy gminy Cieszanów stanęli przed poważnym problemem ekologicznym – w zbiorniku wodnym "Stary Lubliniec" pojawiły się masowe śnięcia ryb. Jakie kroki podjęto po zaistniałej sytuacji?
Wojewoda wydała zalecenia po masowym śnięciu ryb na podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zostało powiadomione o sytuacji 4 lipca przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Na miejsce natychmiast udali się przedstawiciele WIOŚ i Nadzoru Wodnego w Biłgoraju, aby przeprowadzić badania wody. Wyniki były alarmujące – poziom tlenu w wodzie wynosił jedynie 2,1 i 1,8 mg na litr, przy normie wynoszącej 6-7 mg. Taki stan wskazywał na wystąpienie przyduchy.

Działania naprawcze i zaangażowane wojska

Reakcja na kryzys była natychmiastowa. Już 4 lipca na miejsce wysłano pompy do natleniania wody oraz łódź płaskodenną do usuwania martwych ryb. Wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy dostarczył trzy łodzie ratunkowe z silnikami, trzy pompy spalinowe oraz dwanaście kamizelek ratunkowych. Pomimo intensywnych działań, sytuacja okazała się zbyt poważna dla lokalnych władz. 5 lipca burmistrz Cieszanowa zwrócił się o pomoc do wojewody podkarpackiego, Teresy Kubas-Hul.

W odpowiedzi na prośbę wojewoda skierowała wniosek do ministra obrony narodowej, co zaowocowało wysłaniem na miejsce piętnastu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), łodzi i pojazdów. Dzięki zintensyfikowanym działaniom w weekend udało się wydobyć i zutylizować około 1300 kilogramów śniętych ryb. Jednak sytuacja nie uległa trwałej poprawie – poziom natlenienia wody ponownie drastycznie spadł, co wymusiło wznowienie akcji.

Rekomendacje wojewody

Podczas środowej konferencji prasowej wojewoda Teresa Kubas-Hul przedstawiła przebieg zdarzeń oraz rekomendacje Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zebrał się 9 lipca. Wojewoda podkreśliła konieczność zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości oraz błyskawicznego reagowania na ewentualne zagrożenia.

Do kluczowych zaleceń należą:

  • Analiza zagrożeń na innych zbiornikach wodnych w regionie, aby zidentyfikować potencjalne ryzyka.
  • Opracowanie procedur postępowania w planach zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym i powiatowym, w tym procedur utylizacji śniętych ryb.
  • Zapewnienie udziału przedstawicieli zarządów zlewni oraz wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska w posiedzeniach lokalnych zespołów zarządzania kryzysowego.
  • Natychmiastowe informowanie wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego o podobnych zdarzeniach.

Wojewoda zaznaczyła, że wojsko stanowi wsparcie dla administracji publicznej, a nie jej zastępstwo, oraz zaleciła stałe monitorowanie sytuacji na zbiornikach i rzekach w regionie z uwagi na panujące upały. Dodała także, że burmistrz Cieszanowa powinien zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników lub strażaków ochotników w zakresie obsługi łodzi, aby w przyszłości mogli skutecznie reagować na podobne sytuacje.

Brak zagrożenia epidemiologicznego 

Na koniec wojewoda uspokoiła mieszkańców, informując, że w przypadku zbiornika "Stary Lubliniec" nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Władze kontynuują działania mające na celu poprawę sytuacji oraz wdrażają rekomendacje, aby zapobiec powtórzeniu się takiego incydentu w przyszłości.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama