Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Wojewoda wydała zalecenia po masowym śnięciu ryb na podkarpaciu

Podziel się
Oceń

Pod koniec minionego tygodnia mieszkańcy gminy Cieszanów stanęli przed poważnym problemem ekologicznym – w zbiorniku wodnym "Stary Lubliniec" pojawiły się masowe śnięcia ryb. Jakie kroki podjęto po zaistniałej sytuacji?

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zostało powiadomione o sytuacji 4 lipca przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Na miejsce natychmiast udali się przedstawiciele WIOŚ i Nadzoru Wodnego w Biłgoraju, aby przeprowadzić badania wody. Wyniki były alarmujące – poziom tlenu w wodzie wynosił jedynie 2,1 i 1,8 mg na litr, przy normie wynoszącej 6-7 mg. Taki stan wskazywał na wystąpienie przyduchy.

Działania naprawcze i zaangażowane wojska

Reakcja na kryzys była natychmiastowa. Już 4 lipca na miejsce wysłano pompy do natleniania wody oraz łódź płaskodenną do usuwania martwych ryb. Wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy dostarczył trzy łodzie ratunkowe z silnikami, trzy pompy spalinowe oraz dwanaście kamizelek ratunkowych. Pomimo intensywnych działań, sytuacja okazała się zbyt poważna dla lokalnych władz. 5 lipca burmistrz Cieszanowa zwrócił się o pomoc do wojewody podkarpackiego, Teresy Kubas-Hul.

W odpowiedzi na prośbę wojewoda skierowała wniosek do ministra obrony narodowej, co zaowocowało wysłaniem na miejsce piętnastu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), łodzi i pojazdów. Dzięki zintensyfikowanym działaniom w weekend udało się wydobyć i zutylizować około 1300 kilogramów śniętych ryb. Jednak sytuacja nie uległa trwałej poprawie – poziom natlenienia wody ponownie drastycznie spadł, co wymusiło wznowienie akcji.

Rekomendacje wojewody

Podczas środowej konferencji prasowej wojewoda Teresa Kubas-Hul przedstawiła przebieg zdarzeń oraz rekomendacje Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zebrał się 9 lipca. Wojewoda podkreśliła konieczność zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości oraz błyskawicznego reagowania na ewentualne zagrożenia.

Do kluczowych zaleceń należą:

  • Analiza zagrożeń na innych zbiornikach wodnych w regionie, aby zidentyfikować potencjalne ryzyka.
  • Opracowanie procedur postępowania w planach zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym i powiatowym, w tym procedur utylizacji śniętych ryb.
  • Zapewnienie udziału przedstawicieli zarządów zlewni oraz wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska w posiedzeniach lokalnych zespołów zarządzania kryzysowego.
  • Natychmiastowe informowanie wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego o podobnych zdarzeniach.

Wojewoda zaznaczyła, że wojsko stanowi wsparcie dla administracji publicznej, a nie jej zastępstwo, oraz zaleciła stałe monitorowanie sytuacji na zbiornikach i rzekach w regionie z uwagi na panujące upały. Dodała także, że burmistrz Cieszanowa powinien zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników lub strażaków ochotników w zakresie obsługi łodzi, aby w przyszłości mogli skutecznie reagować na podobne sytuacje.

Brak zagrożenia epidemiologicznego 

Na koniec wojewoda uspokoiła mieszkańców, informując, że w przypadku zbiornika "Stary Lubliniec" nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Władze kontynuują działania mające na celu poprawę sytuacji oraz wdrażają rekomendacje, aby zapobiec powtórzeniu się takiego incydentu w przyszłości.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama