Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów. Budowa nowej kotłowni gazowej PGE dobiega końca

Podziel się
Oceń

PGE Energia Ciepła konsekwentnie realizuje plany dekarbonizacji i przechodzi na paliwa niskoemisyjne i zeroemisyjne. Ważnym krokiem w tym procesie jest budowa nowej kotłowni gazowej w Elektrociepłowni Rzeszów, która dobiega końca.
Rzeszów. Budowa nowej kotłowni gazowej PGE dobiega końca
Już w najbliższym sezonie grzewczym do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone w niskoemisyjnym źródle. Kotłownia gazowa została przyjęta do eksploatacji pod koniec kwietnia.

Źródło: PGE

Nowa instalacja będzie składać się z sześciu kotłów wodnych gazowych, każdy o mocy 31 MWt. To pozwoli na wydajną produkcję ciepła przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności. Kotłownia gazowa jest przyjazna dla środowiska – emisja tlenków siarki i pyłu zostanie wyeliminowana, a emisja CO2 obniży się o 56 proc.

- Wykorzystanie gazu ziemnego zamiast węgla to istotny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Rzeszowie. Mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z ciepła wytworzonego w nowoczesnej i ekologicznej instalacji – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Nowa kotłownia zostanie oddana do użytku już w najbliższym sezonie grzewczym. To ważna inwestycja nie tylko dla miasta, ale i dla całego regionu. Równolegle z budową kotłowni gazowej trwa rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE).

Po zakończeniu prac Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii będzie w stanie przetwarzać do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, produkując z nich energię elektryczną i ciepło. W sezonie letnim ciepło z ITPOE wystarczy do zaspokojenia potrzeb Rzeszowa w zakresie ciepłej wody użytkowej.

Docelowo, do 2030 roku PGE Energia Ciepła planuje produkować ciepło wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych. Nowa kotłownia gazowa w Rzeszowie to kolejny krok na drodze do tego celu i przykład konsekwentnej realizacji strategii dekarbonizacji przez PGE.


Napisz komentarz

Komentarze

Warol Kojtyła 08.07.2024 17:11
Czy CO2 ze spalania gazu jest bardziej ekologiczne niż CO2 ze spalania węgla?

Luci 08.07.2024 20:35
Tak, poprawne politycznie ! :):):)

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama