Szacuje się, że na zaburzenia odżywiania chorują już dzieci 13–14 letnie. Zdecydowana większość zachorowań pojawia się przed 18–20 rokiem życia. Według National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders ok. 0,9 proc. kobiet może cierpieć z powodu anoreksji, a 1,5 proc. z powodu bulimii. A to właśnie anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej, dlatego wczesne rozpoznanie to klucz do sukcesu!
Fundacja „helpED” otrzymała grant na realizację programu dotyczącego profilaktyki w zakresie zaburzeń odżywiania ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Dzięki temu zrealizowany będzie szereg działań edukacyjnych, aby zwiększyć świadomość na temat zaburzeń odżywiania i ich objawów w Rzeszowie. Powstaną filmy instruktażowe dla personelu medycznego, nauczycieli i młodzieży, a także ulotki, broszury i plakaty z najważniejszymi informacjami. Wszystkie materiały zostaną udostępnione online i w placówkach medycznych oraz edukacyjnych.
Fundacja zorganizuje również dzień otwarty – wydarzenie konsultacyjne i wspierające dla rodziców i dzieci. Spotkanie to planowane jest w rzeszowskim Międzynarodowym Centrum Integracji FENIKS, a w jego trakcie będzie można uzyskać fachową pomoc ekspertów, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi i skorzystać ze wsparcia innych osób zmagających się z tym problemem.
Zaburzenia odżywiania to poważne schorzenia, które mogą mieć tragiczne konsekwencje. Projekt „helpED” ma na celu zapewnienie mieszkańcom Rzeszowa dostępu do rzetelnej wiedzy i profesjonalnej pomocy, aby jak najskuteczniej walczyć z tym problemem.
Więcej informacji na stronie Fundacji „helpED”.
Napisz komentarz
Komentarze