Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Nawałnice na Podkarpaciu. Ponad 2700 strażaków usuwało szkody. Wojewoda uruchamia pomoc

Podziel się
Oceń

W weekend strażacy i druhowie OSP pracowali w całym regionie, usuwając skutki nawałnic, które przeszły przez Podkarpacie. Najciężej poszkodowane zostały powiaty rzeszowski, jarosławski i przemyski. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul uruchomiła już procedurę wypłaty rekompensat dla mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku żywiołu.
Nawałnice na Podkarpaciu. Ponad 2700 strażaków usuwało szkody. Wojewoda uruchamia pomoc
W gminie Dynów silny grad niszczył m.in. elewacje budynków.

Źródło: KW PSP Rzeszów

Już w czwartek i piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało alerty o nadchodzących niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Dla Podkarpacia załamanie pogody przewidywano na weekend. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby ratunkowe w regionie zostały postawione w stan gotowości.

Plan działań na wypadek burz

Podczas spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, wojewoda Teresa Kubas-Hul omówiła z władzami powiatów i służbami ratunkowymi plan działań na wypadek gwałtownych burz. Zdecydowano o zwiększeniu liczby strażaków i policjantów na weekendowych dyżurach. Wojewoda zaapelowała również do samorządów o zapewnienie dodatkowych dyżurów w urzędach.

Żywioł najsilniej uderzył w sobotę w ciągu dnia. Do północy z soboty na niedzielę w regionie odnotowano łącznie 494 interwencji strażaków. Najwięcej z nich wystąpiło w powiatach: rzeszowskim (123), jarosławskim (106), przemyskim (113), przeworskim (36) i brzozowskim (33).

Kolosalne straty

W wyniku nawałnic uszkodzonych zostało 74 dachów, z czego 42 na budynkach mieszkalnych. Szczególnie ucierpiała gmina Dynów, miejscowości Harta i Ulanica. Uszkodzone zostały również budynki w powiatach: jarosławskim (7), przemyskim (10), brzozowskim (2), przeworskim (3) i leskim (1). W gminie Jawornik Polski odnotowano duże straty w lasach i na polach uprawnych.

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Na Jeziorze Solińskim wywróciły się 3 łódki. 4 osoby zostały podjęte z wody przez ratowników WOPR, z czego jedna trafiła do szpitala.

W niedzielę wójt gminy Dynów zwrócił się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o pomoc w postaci plandek i lin do mocowania. Plandeki oraz suchy prowiant i woda zostały przekazane poszkodowanym mieszkańcom.

- Uruchomiliśmy już procedury wypłaty pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców i rolników. Pracownicy urzędu wojewódzkiego pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami i wspólnie oceniamy szkody oraz organizujemy pomoc - informuje wojewoda Teresa Kubas-Hul, która w niedzielę odwiedziła Hartę.

W sobotnich działaniach ratunkowych wzięło udział 2708 strażaków: 325 z Państwowej Straży Pożarnej oraz 2383 ochotników OSP. Wykorzystano 558 pojazdów ratunkowych.

Od niedzieli do późnych godzin wieczornych służby ratunkowe interweniowały tylko raz, usuwając powalony konar z drogi. W regionie nadal występują przerwy w dostawie prądu, ale awarie są na bieżąco usuwane.

Pomoc finansowa dla poszkodowanych

Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się o pomoc finansową. Szczegółowe informacje na temat zasad jej przyznawania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wnioski o jej wypłatę można składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Pomoc finansowa dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych realizowana jest na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokumentu „Zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych”. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wypłaty zasiłków dokonywane są przez właściwe miejscowo ośrodki pomocy społecznej. W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu Wojewody wójt/burmistrz/ prezydent sporządza i przedstawia wojewodzie odpowiedni wniosek.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama