Już w czwartek i piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało alerty o nadchodzących niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Dla Podkarpacia załamanie pogody przewidywano na weekend. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby ratunkowe w regionie zostały postawione w stan gotowości.
Plan działań na wypadek burz
Podczas spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, wojewoda Teresa Kubas-Hul omówiła z władzami powiatów i służbami ratunkowymi plan działań na wypadek gwałtownych burz. Zdecydowano o zwiększeniu liczby strażaków i policjantów na weekendowych dyżurach. Wojewoda zaapelowała również do samorządów o zapewnienie dodatkowych dyżurów w urzędach.
Żywioł najsilniej uderzył w sobotę w ciągu dnia. Do północy z soboty na niedzielę w regionie odnotowano łącznie 494 interwencji strażaków. Najwięcej z nich wystąpiło w powiatach: rzeszowskim (123), jarosławskim (106), przemyskim (113), przeworskim (36) i brzozowskim (33).
Kolosalne straty
W wyniku nawałnic uszkodzonych zostało 74 dachów, z czego 42 na budynkach mieszkalnych. Szczególnie ucierpiała gmina Dynów, miejscowości Harta i Ulanica. Uszkodzone zostały również budynki w powiatach: jarosławskim (7), przemyskim (10), brzozowskim (2), przeworskim (3) i leskim (1). W gminie Jawornik Polski odnotowano duże straty w lasach i na polach uprawnych.
Dwie osoby zostały ranne w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Na Jeziorze Solińskim wywróciły się 3 łódki. 4 osoby zostały podjęte z wody przez ratowników WOPR, z czego jedna trafiła do szpitala.
W niedzielę wójt gminy Dynów zwrócił się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o pomoc w postaci plandek i lin do mocowania. Plandeki oraz suchy prowiant i woda zostały przekazane poszkodowanym mieszkańcom.
- Uruchomiliśmy już procedury wypłaty pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców i rolników. Pracownicy urzędu wojewódzkiego pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami i wspólnie oceniamy szkody oraz organizujemy pomoc - informuje wojewoda Teresa Kubas-Hul, która w niedzielę odwiedziła Hartę.
W sobotnich działaniach ratunkowych wzięło udział 2708 strażaków: 325 z Państwowej Straży Pożarnej oraz 2383 ochotników OSP. Wykorzystano 558 pojazdów ratunkowych.
Od niedzieli do późnych godzin wieczornych służby ratunkowe interweniowały tylko raz, usuwając powalony konar z drogi. W regionie nadal występują przerwy w dostawie prądu, ale awarie są na bieżąco usuwane.
Pomoc finansowa dla poszkodowanych
Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się o pomoc finansową. Szczegółowe informacje na temat zasad jej przyznawania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wnioski o jej wypłatę można składać w ośrodkach pomocy społecznej.
Pomoc finansowa dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych realizowana jest na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokumentu „Zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych”. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wypłaty zasiłków dokonywane są przez właściwe miejscowo ośrodki pomocy społecznej. W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu Wojewody wójt/burmistrz/ prezydent sporządza i przedstawia wojewodzie odpowiedni wniosek.
Napisz komentarz
Komentarze