Gojenie się blizn – co warto wiedzieć?
Blizny powstają w wyniku różnych uszkodzeń głębokich warstw skóry, najczęściej po doznanych urazach mechanicznych, operacjach, a nawet przy chorobach skórnych typu trądzik. W trakcie gojenia się rany znajdujące się w skórze komórki zaczynają produkować kolagen, który powoduje, że w miejscu ubytku powstaje tzw. tkanka bliznowata. Jej budowa różni się od zwykłego naskórka – jest grubsza, mniej elastyczna i ma inne, zwykle czerwone zabarwienie. Z tego powodu podlega ona stopniowej modyfikacji, która w przypadku głębokich ran może trwać nawet do 2 lat.
Domowe sposoby pielęgnacji blizn
Powyższa wiedza pozwala na dobranie właściwych metod wspomagania regeneracji blizn. Aby gojąca się tkanka mogła się przebudować, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych i odpowiedniego nawilżenia. Zanim sięgniesz po maść na blizny z apteki lub drogerii, warto rozważyć domowe sposoby pielęgnacji, do których zaliczamy m.in.:
- troskę o czystość rany – właściwe zadbanie o ranę tuż po jej powstaniu sprawia, że blizna goi się szybciej, dlatego należy ją oczyszczać, by uniknąć infekcji;
- ochrona blizny przed słońcem – promienie UV mogą powodować ciemnienie blizny i sprawiają, że staje się ona bardziej widoczna;
- nawilżanie i odżywienie blizny – dobrze jest smarować bliznę, np. aloesem, miodem lub olejem kokosowym, które mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i nawilżające.
Ich stosowanie znacząco przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia. Dbałość o higienę, unikanie nasłonecznienia i dostarczenie składników odżywczych powoduje, że mniejsze blizny z reguły nie pozostawiają żadnych śladów na skórze.
Jak wybrać dobrą maść na blizny?
W przypadku głębokich ran domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Na rynku dostępne są najróżniejsze maści, kremy lub kosmetyki do skóry wrażliwej, które przyspieszają regenerację uszkodzonej tkanki. Za najskuteczniejsze w działaniu uważa się żele z dodatkiem silikonu, które nadają nowej tkance elastyczności i powodują jej zblednięcie, co zmniejsza widoczność blizny na tle pozostałej skóry.
Jak wybrać dobry krem na blizny? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na istotne właściwości produktów, w tym:
- skład maści – oprócz żelów silikonowych dobrze sprawdzają się kremy na bazie ekstraktu z cebuli, rumianku, alantoiny i z dodatkiem witaminy E;
- hipoalergiczna formuła – sztuczne barwniki lub zapachy mogą uczulać i podrażniać skórę, dlatego lepiej wybierać produkty bezzapachowe o łagodnym działaniu;
- przeznaczenie – niektóre maści na blizny są przeznaczone do konkretnych typów skóry, np. do skóry tłustej lub wrażliwej, dlatego należy dopasować krem do indywidualnych potrzeb.
Pielęgnacja blizn – pamiętaj o systematyczności!
Na koniec należy wspomnieć, że pielęgnowanie blizn to długotrwały proces wymagający wytrwałości i systematyczności. Jedynie regularne wykorzystywanie domowych metod kuracji lub odpowiednio dobranych do cery maści da pożądane rezultaty w postaci zmniejszania widoczności blizn oraz ich całkowitego zanikania. Z tego powodu warto uzbroić się w cierpliwość i każdego dnia stosować wybrane środki pielęgnacyjne, aby później móc cieszyć się gładką, zdrowo wyglądającą skórą.
Napisz komentarz
Komentarze