Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, praca ze zwierzętami jako opiekun może być dla ciebie właściwą perspektywą. Jak dokładnie wygląda takie zajęcie? Jakie wymagania musisz spełnić, by realizować się w takiej pracy? Odkrywamy tajniki pracy opiekuna zwierząt.
1. Na czym polega praca ze zwierzętami?
2. Jakie cechy powinien mieć opiekun zwierząt?
3. Jak zostać opiekunem zwierząt?
4. Perspektywy zarobkowe w pracy petsittera
Praca ze zwierzętami wymaga przede wszystkim określonych predyspozycji charakterologicznych: cierpliwości, zaangażowania, zainteresowania potrzebami psów, kotów oraz innych pupili domowych. Istnieją także dodatkowe kryteria, które warto spełnić.
Na czym polega praca ze zwierzętami?
Opiekun zwierząt to osoba, która zajmuje się zwierzakami pod nieobecność ich opiekunów. Może to być zarówno opieka w czasie urlopu, czy wyjazdu służbowego, jak również opieka dzienna w czasie, gdy umowa o pracę wymaga pobytu właściciela czworonoga w innym miejscu. Powinna być to przede wszystkim osoba przyjazna, kontaktowa i kochająca zwierzęta.
W ramach opieki nad zwierzętami wyróżnia się kilka specjalizacji, na przykład dogsitter, catsitter czy dogwalker. Zakres prac, jakie obejmuje zlecenie, jest zwykle ustalany indywidualnie, w zależności od chęci i możliwości tymczasowego opiekuna oraz potrzeb właścicieli.
Najczęściej jest to po prostu pobyt ze zwierzęciem i zaspokajanie jego podstawowych potrzeb: karmienie, regularne spacery lub czyszczenie kuwety dla kotów, zapewnienie zwierzętom odpowiedniej dawki ruchu i bodźców intelektualnych, podawanie leków czy gwarantowanie opieki weterynaryjnej.
Jakie cechy powinien mieć opiekun zwierząt?
W pracy opiekuna zwierząt najważniejsza jest miłość i cierpliwość do nich, a także doświadczenie - choćby nad swoimi prywatnymi czworonogami. Na tym jednak wymagania klientów względem potencjalnego opiekuna swojego pupila nie kończą się. Jakie cechy charakteru powinny wyróżniać petsittera?
Opiekun zwierząt ze względu na specyfikę tej pracy powinien przede wszystkim wyróżniać się dobrą organizacją pracy własnej oraz wysoką odpowiedzialnością. Duże znaczenie ma także zdolność logicznego myślenia, umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz umiejętność koncentracji.
Sprawność fizyczna i szybki refleks również odgrywają dużą rolę w tej sferze, ponieważ mogą wpływać na jakość pracy, zwłaszcza w przypadku opieki nad energicznymi zwierzętami lub większą ich liczbą.
Kluczowa jest sumienność, skrupulatność i umiejętność komunikacji z klientami.
Jak zostać opiekunem zwierząt?
Zawód petsittera nie wymaga formalnego wykształcenia ani ukończenia specjalistycznych kursów. Aby pracować, wystarczy wiedza, jak zajmować się zwierzętami, zaangażowanie oraz organizacja pracy. Mimo wszystko posiadanie dodatkowych kwalifikacji może być korzystne dla poprawienia jakości usług i zwiększenia konkurencyjności.
Ponieważ zwierzęta nie mogą bezpośrednio komunikować swoich potrzeb, opiekun musi umieć je rozpoznawać i zaspokajać. Dobrze zatem rozważyć udział w kursach przygotowujących do tej roli.
Możesz również samodzielnie zdobywać wiedzę, czytając artykuły i poradniki na temat opieki nad zwierzętami. Kluczowe jest posiadanie umiejętności reagowania, zwłaszcza w przypadku problemów behawioralnych zwierząt.
Jeśli będziesz już gotowy, aby zacząć pracę jako petsitter, warto wystawić swoje ogłoszenie na platformie animalhotels.com, gdzie można zyskać widoczność i znaleźć klientów poszukujących tymczasowego opiekuna dla swoich zwierząt.
Perspektywy zarobkowe w pracy petsittera
To, ile zarobisz w pracy petsittera i jakim zainteresowaniem będą cieszyły się twoje usługi, w dużej mierze zależy od rynku, na jakim chcesz działać: wielkości miasta, realiów rynku czy sezonu, w jakim pracujesz. Z pewnością większe szanse dają duże miasta, jednak z drugiej strony konkurencja także jest tam większa. Z dużym prawdopodobieństwem ten obszar będzie się jednak rozwijał, dlatego i zapotrzebowanie na usługi będzie większe.
Napisz komentarz
Komentarze