- Centrum z założenia ma być miejscem otwartym dla ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, dla organizacji pozarządowych, które w szerokim zakresie pomagają, czy działają na rzecz mieszkańców Rzeszowa. Ma być miejscem bez barier. I oczywiście ma służyć społeczności międzynarodowej- mówił podczas otwarcia Feniksa, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
Pierwsze wydarzenia w Feniksie już się odbywają. Za nami Targi Pracy dla kobiet, organizowane przez UNHCR i Centrum Języków Obcych Germanitas. Panie miały okazję uczyć się budowania marki osobistej, poznać wymagania pracodawców i oferty dostępne na rynku pracy. Odbył się również zorganizowany przez PCK kurs pierwszej pomocy. Kursanci uczyli się m.in. jak obsługiwać defibrylatory AED. Regularnie odbywają się już również warsztaty integracyjno-taneczne Polsko-Ukraińskiego Klubu Seniorów.
W działalności Centrum nie brakuje również udziału grup młodzieżowych – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, należący do grupy teatralnej Bizarium Kolektyw, z wielkim zapałem przygotowywali nową sztukę pt. „Alteracje”, inspirowaną życiem i twórczością Magdaleny Abakanowicz – słynnej polskiej rzeźbiarki, malarki i twórczyni instalacji. Premiera spektaklu odbędzie się 20 czerwca w Teatrze Maska.
Ważnym zadaniem Feniksa jest współpraca i pomoc dla organizacji pozarządowych. Poza udostępnianiem przestrzeni, to także organizowanie wydarzeń , które pomogą NGO-som poznać się lepiej, wymieniać pomysły i w rezultacie wspólnie działać. Regularnie odbywają się już spotkania pod nazwą „Kawa z NGO”. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 4 czerwca o godzinie 9:00.
Feniks dla młodych. Co jeszcze będzie się działo?
Również Fundacja PRO-FIL działa prężnie w przestrzeni Feniksa, organizując Mobilne Centrum Pomocy, Młodzieżową Akademię Przyszłości, która ma na celu rozbudzić kreatywność młodych i dać szansę rozwoju w dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości.
Feniks to także kursy języka polskiego dla wszystkich zainteresowanych czy szkolenia dla lokalnych organizacji partnerskich z pierwszej pomocy psychologicznej i pomocy psychospołecznej, organizowane przez UNHCR. Odbędą się również spotkania studentów w ramach programu „Erasmus +” oraz spotkanie przedstawicieli firmy Safran z uczniami rzeszowskich szkół. W planach jest też spotkanie Fundacji Habitat for Humanity, jak również spotkanie Podkarpackiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci z Porażeniem Mózgowym "Daj Szansę".
Centrum mieści się przy ul. 3 Maja 13, na głównym deptaku miasta. Od czerwca działa w pon. - pt. w godz. 7.30 – 18.00. W weekendy w razie potrzeby również po wcześniejszym zgłoszeniu.
Na bieżąco o planowanych w Feniksie wydarzeniach można przeczytać na profilu Facebookowym „Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks” i na stronie internetowej miasta: www.erzeszow.pl
Napisz komentarz
Komentarze