Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Z wielkiej chmury mały deszcz. Rewolucji w Ratuszu nie będzie?

Podziel się
Oceń

Konrad Fijołek powołał swoich zastępców. Nowi wiceprezydenci to osoby znane z dotychczasowej współpracy. Jak na razie nie potwierdziły się spekulacje innych rzeszowskich mediów w tej sprawie.
Z wielkiej chmury mały deszcz. Rewolucji w Ratuszu nie będzie?

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa, zarządzeniem z dnia 28 maja br. powołał swoich zastępców i określił zakres ich kompetencji. Zarządzenie to wejdzie w życie 1 czerwca 2024 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące nowych powołań oraz kompetencji przypisanych każdemu z zastępców.

 

Stachowska i Urbanik zostają. Deręgowski pierwszym zastępcą

Spekulacje prasowe innych mediów głosiły, że Stachowska straci funkcje wiceprezydenta. Ze stanowiskiem miał się także pożegnać Urbanik. 

Ruchy te miały być wymuszane na Fijołku przez partie i środowiska, które poparły go w I, i w II turze wyborów samorządowych. Już od początku kampanii zęby na stołek wiceprezydenta ostrzyła sobie Polska 2050, której lokalny polityk - Krzysztof Stańko, miał to stanowisko "obiecane" jeszcze przed wyborami. Obietnica padła po wspólnej konferencji K. Fijołka z posłem PL2050 Bartoszem Romowiczem. 

Na te przedwyborcze rozdania zareagowało PSL, koalicjant PL2050 z Trzeciej Drogi. Tajemnicą Poliszynela jest silna rywalizacja obydwu partii na Podkarpaciu. Adam Dziedzic, poseł PSL na konferencji w Łańcucie ogłosił swój zamiar startu prezydenta Rzeszowa. Konrad Fijołek miał bagatelizować te zapowiedzi. Na poważne rozmowy z Dziedzicem wybrał się dopiero w ostatnim dniu zgłaszania kandydatów do Rady. Przybył za późno. Dziedzic zarejestrował listę we wszystkich okręgach. Kampania Dziedzica była dość dynamiczna. Jawił się jako polityk zdecydowany, wręcz bezwzględny, to podobało się wyborcom. Jednak Dziedzic otrzymał czwarty wynik. Przed II turą nagle zmienił front i poparł Fijołka. Oczywiście "dla dobra Rzeszowa". PSL nie wprowadził do rady miasta Rzeszowa żadnego radnego, ale kandydaci z tej listy, jak mówił sam Fijołek "odebrali" głosy kandydatom Rozwoju Rzeszowa. Jak również Koalicji Obywatelskiej. Klęska Rozwoju Rzeszowa była spektakularna, bowiem środowisko Fijołka "strzeliło sobie również samobója" podczas konferencji pod siedzibą G.C. Nowiny. Sama konferencja, proces w trybie wyborczym jak i późniejsze wypowiedzi spowodowały odpływ części elektoratu Rozwoju Rzeszowa niemal do wszystkich komitetów. 

Jak mówi nasze źródło, po wyborach Krzysztof Stańko skonfliktował się z częścią struktur PL2050. PSL na wiceprezydenta proponować miało Tomasza Kloca, który zdaniem Lewicy z kolei nie był do zaakceptowania, bowiem przed laty miał w niewybredny sposób protestować przeciwko wizycie b. prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Rzeszowie. 

Wobec rozlicznych uwag i wzajemnych pretensji Konrad Fijołek postanowił "pogodzić wszystkich" i powołał na swoich zastępców Marcina Deręgowskiego, Krystynę Stachowską i Dariusza Urbanika.  Deręgowski dostał "pierwszego wicka" dzięki rezygnacji z ogłoszenia swojego startu w wyborach oraz poparciu w II turze i oczywiście dzięki temu, że KO rządzi Polską, wszak to pieniądze z rządu mogą być ratunkiem dla miasta zadłużonego po rządach PiS.

Marcin Deręgowski, jako pierwszy zastępca prezydenta, będzie nadzorował Wydział Zamówień Publicznych, Wydział Sportu i Rekreacji, Biuro Analiz i Strategii, Biuro Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej, Biuro Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa, Miejską Administrację Targowisk i Parkingów w Rzeszowie oraz Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jego kompetencje obejmują zamówienia publiczne, kulturę fizyczną, krajoznawstwo i sport, strategię rozwoju miasta, informatyzację wydziałów, gospodarkę mieszkaniową, zarząd mieniem, targowiska i parkingi oraz strefę płatnego parkowania.  Wg nowych przepisów w przypadku zwolnienia stanowiska prezydenta przez Konrada Fijołka, już nie komisarz nadany przez wojewodę, ale pierwszy zastępca będzie pełnił obowiązki prezydenta do czasu nowych wyborów.

Krystyna Stachowska, jako drugi zastępca prezydenta, będzie odpowiedzialna za Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydział Polityki Społecznej, Wydział Edukacji, Wydział Działalności Gospodarczej i Zezwoleń, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, Rzeszowski Dom Kultury, Estradę Rzeszowską, Teatr „Maska”, Izbę Wytrzeźwień, Miejski Zespół Żłobków, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze im. dr. Henryka Hanasiewicza i Marii Hanasiewicz, Centrum Administracyjne do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1, Centrum Leczenia Uzależnień, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe miasta. Jej obszary merytoryczne obejmują politykę społeczną, promocję miasta, wspieranie biznesu, kulturę, turystykę, problemy osób z niepełnosprawnościami, ochronę zdrowia oraz oświatę i wychowanie dzieci i młodzieży.

Dariusz Urbanik, mianowany trzecim zastępcą prezydenta, będzie nadzorował Wydział Inwestycji, Wydział Architektury, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie oraz Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa. Jego kompetencje obejmują inwestycje miejskie, strategię i rozwój miasta, architekturę i urbanistykę, ochronę zabytków, infrastrukturę komunalną, zieleń miejską, system transportowy oraz rozwój i planowanie przestrzenne miasta.

Sekretarz i Skarbnik również zostają

Dotychczasowy sekretarz miasta Marcin Stopa oraz skarbnik Jacek Mrów również zostają na swoich stanowiskach. 

Sekretarz Marcin Stopa będzie odpowiedzialny za Centrum Kontaktu i Spraw Obywatelskich, Wydział Organizacyjno-Administracyjny, Wydział Zarządzania Infrastrukturą Urzędu, Wydział Komunikacji, Biuro Rady Miasta, Biuro Inspektorów Ochrony Danych, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Inspektora ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Urząd Stanu Cywilnego. Jego obszary merytoryczne obejmują organizację i funkcjonowanie urzędu, politykę zarządzania zasobami ludzkimi, informację publiczną, obsługę techniczną urzędu, obsługę organizacyjną i kancelaryjno-biurową Rady Miasta Rzeszowa, jednostki pomocnicze miasta, ewidencję ludności i dowodów osobistych, świadczenie usług call center i contact center, rejestrację pojazdów i wydawanie praw jazdy, nadzór nad stacjami diagnostycznymi i ośrodkami szkolenia, nadzór nad bezpieczeństwem informacji i ochroną danych osobowych, zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności oraz akty stanu cywilnego.

Skarbnik Jacek Mróz będzie realizował zadania głównego księgowego budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Będzie odpowiedzialny za prowadzenie rachunkowości, wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi oraz dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących tych operacji. Skarbnik będzie nadzorował Wydział Budżetowy, Wydział Księgowo-Rachunkowy oraz Wydział Finansowy. Jego obszary merytoryczne obejmują organizację i nadzór nad bieżącą obsługą finansową miasta, uczestnictwo w tworzeniu programów rozwoju miasta w zakresie ich finansowania, koordynację i nadzór nad opracowywaniem projektu budżetu miasta, sporządzanie sprawozdań finansowych i budżetowych oraz nad opracowywaniem wieloletniej prognozy finansowej, organizację i nadzór nad księgowością budżetową i gospodarką finansową, nadzór nad realizacją dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów miasta, nadzór nad procesem obiegu dowodów księgowych oraz nad sprawami dotyczącymi podatków i opłat lokalnych.

 

Fijołek zarządzał będzie poprzez pełnomocników?

Prezydent Konrad Fijołek pozostawił sobie nadzór nad następującymi wydziałami i jednostkami organizacyjnymi: Kancelarią Prezydenta, Centrum Innowacji Miejskich — Urban Lab, Biurem Ochrony Konsumentów, Biurem Obsługi Prawnej, Biurem Audytu Wewnętrznego, Biurem Kontroli, Biurem Architekta Miasta, Wydziałem Pozyskiwania Funduszy, Głównym specjalistą ds. nadzoru właścicielskiego, Wydziałem Geodezji, Wydziałem Klimatu i Środowiska, Wydziałem Gospodarki Komunalnej oraz Strażą Miejską w Rzeszowie. Prezydent będzie również nadzorował geodezję, geologię, kształtowanie i ochronę środowiska oraz gospodarkę komunalną.

Struktura organizacyjna w nowym zarządzeniu przewiduje również cztery stanowiska pełnomocników:

  • Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych — to stanowisko niepolityczne, dla specjalisty od cyberbezpieczeństwa,  IT i prawa związanego z tymi dziedzinami. Od lat zajmuje je Krystyna Józefczyk.
  • Pełnomocnika Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju — to stanowisko zajmuje Krzysztof Stanko z PL2050,
  • Pełnomocnika Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Rozwoju Gospodarczego i Przedsiębiorczości zarezerwowane dla Roberta Homickiego z KO,
  • oraz Pełnomocnika ds. współpracy z organami jednostek samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej — to nowe stanowisko, którego nie było do tej pory w strukturze zarządzania miastem. Obecnie nie wiemy, czy to stanowisko obejmie ktoś z PSL, Lewicy czy z innego środowiska? Na mieście słyszymy głosy, że to stanowisko typowany jest Tomasz Kamiński. Ktokolwiek to będzie, musi wygrać konkurs. Pełnomocnik bowiem jest to po prostu urzędnik w stopniu zaszeregowania jako główny specjalista. Tylko honorowo nazywany pełnomocnikiem lub też wiceprezydentem.

Kto powinien objęć stanowisko czwartego pełnomocnika i dlaczego? Zapraszamy do dyskusji.

 

Zobacz również:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama