Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Święto Paniagi. Rzeszowska tradycja, kultura i zabawa [FOTO]

Podziel się
Oceń

Wiele lat już minęło od pierwszego obchodu Święta Paniagi na ulicy 3 Maja w Rzeszowie, a jednak aura świętowania wciąż unosi się w powietrzu miasta, jakby każde kolejne święto było jeszcze bardziej okazałe niż poprzednie. Tegoroczna edycja, jak zwykle, przyniosła ze sobą pełen wachlarz atrakcji, pozostawiając w pamięci uczestników niezapomniane wspomnienia.
Święto Paniagi. Rzeszowska tradycja, kultura i zabawa [FOTO]
Więcej zdjęć ze święta Paniagi w Rzeszowie w naszej galerii. Link w treści artykułu.

Autor: Filip łagowski/Halo Rzeszów

Zgodnie z tradycją, w tym roku, jak co roku, w trzeci dzień maja, na rzeszowskim deptaku, zapanował ruch i gwar ludzi spragnionych kultury, sztuki i dobrej zabawy. Ulica, będąca sercem miasta, wypełniła się życiem, kolorami i dźwiękami już od wczesnych godzin porannych. Wcześniej na rzeszowskim Rynku odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji święta Konstytucji 3 Maja. 

FOTORELACJA:

Korowód, wyruszając o godzinie 13:00 spod wieży farnej, był jak radosne powitanie w świecie wydarzeń kulturalnych, prowadząc uczestników przez labirynt artystycznych doznań. Zespoły dziecięce i młodzieżowe, grupy artystyczne, pokazy cyrkowe i mimów - każdy znalazł coś dla siebie.

ZOBACZ NASZE ZDJĘCIA:

W refektarzu Muzeum Okręgowego odbyło się „Literatura na Paniadze”, spotkanie poświęcone upamiętnieniu Jerzego Fąfary, jednej z postaci zasłużonych dla rzeszowskiej kultury. To tam, w otoczeniu książek i historii, wspominano jego wkład w rozwój literatury i sztuki.

Nie sposób było ominąć sceny przy fontannie multimedialnej, gdzie przez cały dzień odbywały się występy taneczne, koncerty, pokazy iluzji i wiele innych widowisk. Dla miłośników średniowiecznej kultury przygotowano nawet pokazy rycerskie, które zachwyciły zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Na parkingach i placach miasta również nie brakowało atrakcji. Klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów zorganizował akcję „Motoserce”, zachęcając uczestników do oddania krwi i zapisania się do bazy dawców szpiku. To piękny gest, łączący zabawę z pomocą innym.

Jarmark rękodzieła i produktów regionalnych, rozmieszczony na alei Lubomirskich i al. Pod Kasztanami, cieszył się dużym zainteresowaniem. To tam odwiedzający mogli posmakować lokalnych przysmaków, zakupić unikatowe wyroby rzemieślnicze i poczuć klimat regionalnej kultury.

W repertuarze tegorocznego Święta Paniagi na rzeszowskim Rynku znalazł się wyjątkowy występ zespołu „Viva Santana” Cichoński – Torres Band. Ich muzyka, nawiązująca do klasyki gitarowego kunsztu, rozbrzmiewała na ulicach miasta, przyciągając tłumy melomanów.

Muzea Rzeszowa również otworzyły swoje drzwi dla mieszkańców i turystów. Muzeum Okręgowe zaprezentowało wystawy poświęcone historii miasta, natomiast Muzeum Dobranocek przeniosło odwiedzających w magiczny świat dobranocek sprzed lat.

To był dzień pełen wrażeń i emocji, który na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Rzeszowa. Święto Paniagi 2024 pokazało, że tradycja, kultura i dobra zabawa są nieodłącznymi elementami życia tego pięknego miasta.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Kn 05.05.2024 22:29
Dlaczego na scenie pod Kasztanami z Prezydentem byli ludzie z KO, którzy nie mają żadnego znaczenia w mieście? Niektórzy nawet na radnego się nie dostali... Poza tym radni z KO niech nauczą się odpowiadać na korespondencję od mieszkańców Rzeszowa i reagować na zgłoszenia dotyczące sytuacji w mieście, bo od tego są...

kolejarz 06.05.2024 21:43
Piszesz że ludzie z KO nie maja znaczenia w mieście a potem dlaczego ci sami ludzie z KO nie reagują na Twoją korespondencje i zgłoszenia mieszkańców. To w końcu mogą coś czy nic?

wyborca 09.05.2024 15:11
bo z pisowcami wstyd stanąć na jednej scenie?

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama