Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Katarzyna Maciechowska chce walczyć o lepszy Rzeszów

Podziel się
Oceń

Do Rzeszowa 32-latka przeniosła się na stałe 12 lat temu. Pochodzi z malowniczej wsi pod Krosnem. Jest działaczką społeczną, organizatorką wydarzeń kulturalnych i działań charytatywnych oraz realizatorką projektów. Poznajcie lepiej Katarzynę Maciechowską.
Katarzyna Maciechowska chce walczyć o lepszy Rzeszów

Źródło: Katarzyna Maciechowska - kandydatka na Radną Miasta Rzeszowa/Facebook

Niesienie dobra w sercu wyryte

W pomoc angażowała się od najmłodszych lat – zaczęło się we wczesnych latach szkolnych i z czasem tylko nabierało rozpędu. Wiele lat działała aktywnie jako wolontariuszka. Na początku udzielała się głównym sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krośnie.

- Współpracując z innymi ludźmi ze sztabu, uczestniczyłam w organizowaniu różnorodnych wydarzeń charytatywnych i akcji na rzecz potrzebujących. Dodatkowo, angażowałam się również w organizację imprez dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, co pozwoliło mi lepiej zrozumieć ich potrzeby i wyzwania, z jakimi się zmagają na co dzień – mówi działaczka.

Jako Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Krosna miała możliwość aktywnej współpracy ze społecznością lokalną, a także podejmowania się inicjatyw charytatywnych na rzecz dzieci z domów dziecka.

Można zatem mówić o tym, że od dawna na uwadze miała dobro społeczeństwa, w którym żyje, a do drugiego człowieka podchodziła z sercem na dłoni.

Na drugie imię altruizm

Katarzyna Maciechowska od 10 lat prowadzi z ogromną  pasją spółdzielnię socjalną „Polifonia Project”. Angażuje się w charytatywne projekty, a przykładem może być akcja zorganizowana wraz z Fundacją Street Autonomy pt. „Zawieszone obiady/kawa Rzeszów”, gdzie od ponad półtora roku dla seniorów w potrzebie codziennie wydawane są gorące posiłki. W ten sposób, przy wsparciu darczyńców, od września 2022 r. do marcowego podsumowania (11 marca br.) wydanych zostało 6158 zestawów obiadowych, 357 zup, 4174 drugich dań. Kawy oraz herbaty wydawane są za darmo. Na ufundowanie posiłku jest kilka sposobów – opłata przy kasie Pubu, wpłata pieniędzy na konto lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Zebrane środki zamieniają się w obiadowe paragony wiszące na tablicy w lokalu. 

Jako „Polifonia Project” w marcu (22 marca) zainicjowali też serię cyklicznych spotkań pod nazwą „Śniadanie biznesowe”, które jest skierowane do wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Rzeszowa. Była to wyjątkowa okazja do spotkania z innymi profesjonalistami, omówienia potencjalnych współprac oraz projektów, które społecznościom lokalnym mogą przynieść korzyści. Jak sama pisała – spotkanie było zapełnione energią, pomysłami i inspirującymi rozmowami. Owe pomysły rzeszowianie poznają już wkrótce.

Spotkanie w ramach "Śniadania biznesowego", źródło: Katarzyna Maciechowska - kandydatka na Radną Miasta Rzeszowa/Facebook

Kolejne spotkanie cyklu odbędzie się wkrótce, bo w ostatnią sobotę (27 kwietnia) o godzinie 12:00 w Pubie Spółdzielczym przy ul. Fredry 4 w Rzeszowie. Udział należy wcześniej potwierdzić poprzez wysłanie wiadomości na adres mailowy: [email protected].

„Polifonia” w latach 2014-2021 prowadziła w centrum miasta „Klub Vinyl”, gdzie organizowano koncerty, a także występy gwiazd zagranicznych. W ramach spółdzielni przygotowywano także między innymi śniadania wielkanocne dla seniorów z Rzeszowa, wsparcie dla Polaków na Kresach Wschodnich czy chociażby dostarczano zakupy dla samotnych seniorów.

źródło: Katarzyna Maciechowska - kandydatka na Radną Miasta Rzeszowa/Facebook

Angażuje się również w działania na rzecz wsparcia lokalnej społeczności oraz te niosące pozytywne zmiany dla mieszkańców i otaczającego ich terenu. Jej dokonania zostawiły trwały ślad, chociażby w Parku Papieskim, gdzie końcem marca wraz z rodziną zasadziła trzy drzewa. Z kolei w prowadzonym przez nią Pubie Spółdzielczym zatrudniane są osoby z niepełnosprawnościami, a w salonie kosmetycznym wspiera powracające na rynek pracy kobiety.

Zrealizowała szereg projektów na rzecz mieszkańców miasta, zarówno lokalnych, jak i ministerialnych. Wśród nich znalazły się inicjatywy takie jak program „Pojąc Głębię”, warsztaty z muzykoterapii dla seniorów (finansowane ze środków Urzędu Miasta), oraz warsztaty kulinarne dla seniorów w ramach projektu „Aktywni 50+”.

- Te działania sprawiają, że czuję się związana z życiem społecznym miasta i kontynuuję moje zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności – podsumowuje.

Jest także zaangażowana w organizację licznych imprez kulturalnych. We wspominanym już Pubie Spółdzielczym obecnie odbywają się m.in. cieszące się niemałym zainteresowaniem poniedziałki z gitarą, gdzie Szkoła Muzyczna „Triolka” prowadzi darmowe lekcje gry na tym instrumencie. A to nie jedyna atrakcja, jaką oferuje to miejsce.

źródło: Pub Spółdzielczy Rzeszów/Facebook

Lepsze miejsce? Poproszę

Teraz Katarzyna Maciechowska próbuje swoich sił w zbliżających się wyborach samorządowych, w których kandyduje do Rady Miasta Rzeszowa.

Zapytana o opisanie siebie mówi, że jest osobą zaangażowaną społecznie i otwartą na potrzeby innych. Jej mocnymi cechami mają być determinacja, empatia i kreatywność. Taki zestaw cech może pomóc w udoskonalaniu Rzeszowa poprzez kontynuowanie pracy nad projektami społecznymi, organizacją wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych oraz dalsze wsparcie dla osób potrzebujących, zwłaszcza seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

- Moja determinacja pozwala mi nieustannie dążyć do realizacji celów, które są ważne dla dobra społeczności, niezależnie od napotkanych trudności. Empatia pomaga mi zrozumieć potrzeby innych ludzi i podejmować działania, które przynoszą rzeczywistą korzyść dla nich. Natomiast kreatywność pozwala mi tworzyć innowacyjne rozwiązania na rzecz rozwoju społecznego i poprawy jakości życia mieszkańców miasta – mówi Katarzyna Maciechowska. – Pragnę być częścią budowania bardziej zrównoważonego i otwartego społeczeństwa, które dba o dobro wszystkich swoich mieszkańców – dodaje.

W swoich działaniach, zarówno zawodowych jak i prywatnych, kieruje się mottem: „Zrób to, co sprawia, że świat staje się lepszym miejscem dla wszystkich”.

- Wierzę, że nawet najmniejsze działania mogą mieć pozytywny wpływ na innych i na otaczającą nas rzeczywistość – twierdzi. Na podjęte decyzje wpływa także jej intuicja, która nigdy jej nie zawiodła.

Podkreśla, że dla niej najważniejszy jest kontakt z ludźmi, a jej doświadczenie i wrażliwość na potrzeby mieszkańców sprawiają, że jestem idealnym wyborem na radną.

Obchody 10-lecia Polifonia Project, źródło: Katarzyna Maciechowska - kandydatka na Radną Miasta Rzeszowa/Facebook

Chce dążyć do tego, żeby społeczności były silniejsze i bardziej zjednoczone, a Rzeszów stał kulturalną stolicą Podkarpacia. Spółdzielnia natomiast ma być miejscem, gdzie, jak pisze w swoich mediach społecznościowych, wspólnie z mieszkańcami będzie tworzyć jeszcze wiele wspaniałych wspomnień i sukcesów. Wśród swoich głównych postulatów wymienia:

  • Wsparcie dla artystów: Dążę do stworzenia równych szans i możliwości dla wszystkich artystów w Rzeszowie. Moim najważniejszym celem byłoby stworzenie miejsca spotkań dla artystów z dostępną sceną, które umożliwiłoby rozwój lokalnej sceny kulturalnej oraz promowanie talentów artystycznych w społeczności.
  • Inicjatywy społeczne i współpraca: Chciałabym skupić się na wsparciu organizacji pozarządowych, które odgrywają kluczową rolę w realizacji różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych, oraz zapewnieniu odpowiedniego wsparcia dla seniorów, poprzez organizację programów i działań mających na celu poprawę ich jakości życia oraz integrację społeczną. Od dziesięciu lat aktywnie współpracuję z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi instytucjami w celu promowania dobra społecznego i rozwoju naszego miasta. Prowadzę skuteczne warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów z Rzeszowa, tworząc wspierającą społeczność. Od ponad półtora roku realizuję akcję „Zawieszone obiady/kawa Rzeszów”, wspierającą naszych seniorów. Dodatkowo, organizuję osobiście wiele wydarzeń kulturalnych oraz działań charytatywnych, które służą dobru lokalnej społeczności.

- Te cele są dla mnie istotne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na rozwój społeczności lokalnej i poprawę jakości życia mieszkańców – podsumowuje.

O tym co, w jej opinii daje bycie członkiem Rady Miasta, mówi, jako o możliwości aktywnego uczestniczenia w całym procesie podejmowania decyzji dotyczących i mających wpływ na rozwój społeczności lokalnej. 

- Oznacza to reprezentowanie mieszkańców, wspieranie inicjatyw społecznych i kulturalnych oraz kształtowanie polityki publicznej na poziomie lokalnym. To również szansa na dialog z mieszkańcami, słuchanie ich potrzeb i angażowanie się w rozwiązywanie problemów społeczności. Praca w Radzie Miasta wymaga zaangażowania, empatii i zdolności do współpracy, ale daje możliwość rzeczywistego wpływu na życie lokalnej społeczności i wspierania jej rozwoju – dodaje.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama