Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
ReklamaNapisy do nagran
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Strata dla rzeszowskiej kultury. Nie żyje Jerzy Fąfara

Podziel się
Oceń

W środę, 20 marca, zmarł rzeszowski poeta, prozaik oraz publicysta, Jerzy Fąfara. Informację o śmierci zasłużonego działacza na rzecz kultury przekazał Szymon Jakubowski - redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia", z którym zmarły blisko współpracował.
Strata dla rzeszowskiej kultury. Nie żyje Jerzy Fąfara

Źródło: Facebook

Fąfara odszedł w wieku 68 lat i, jak wskazują informacje pojawiające się w mediach społecznościowych, praktycznie do końca pozostawał aktywny.

Szok i niedowierzanie

Wiadomość o śmierci pisarza pojawiła się w środowy wieczór na profilu rzeszowskiego dziennikarza Szymona Jakubowskiego. On i Fąfara mieli okazję wielokrotnie współpracować zarówno przy przygotowywaniu kolejnych numerów czasopisma "Podkarpacka Historia" (zmarły miał być członkiem redakcji miesięcznika), jak i w trakcie innych wydarzeń.

-Szok, niedowierzanie. Jurku, na zawsze pozostaniesz w pamięci - napisał na swoim facebookowym profilu redaktor "Podkarpackiej Historii".

Wkrótce po Jakubowskim, żal z powodu śmierci Fąfary wyraziły także inne osoby, m.in. prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

-To wielki żal. Ale przewagą twórców jest fakt że pozostają po nich ich dzieła. Dzięki nim będziemy pamiętać. Bliskim składam szczere kondolencje - napisał na swoim koncie w serwisie Facebook.

Człowiek wielu talentów

Jerzy Fąfara urodził się w 1956 r. O początkach jego kariery informuje nas strona Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jak możemy się z niej dowiedzieć, zmarły był absolwentem rzeszowskiej filii UMCS, na której studiował prawo. Następnie odbył też podyplomowe studium dziennikarskie przy Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1984 r., a także, dwukrotnie (1987-1989), przebywał na stypendium w Instytucie im. Gorkiego w Moskwie.

Kształcąc się, Fąfara rozwijał równocześnie swój dorobek literacki. Pisał zarówno poezję, jak i prozę, a do jego dzieł należą m.in.: tomiki poezji "Kto lepszy" (1981) czy "Po obu stronach twarzy", powieści "Czerwony pająk" (1991), "Dzień w którym miała stanąć mała ziemia" (2000) czy "Pomruk" (2014), a także zbiór opowiadań "Jakub od stojącej rzeki" (2003). Był on też autorem słuchowisk, emitowanych na antenie Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Rzeszów, a także scenarzystą.

Należy wspomnieć, że za swoją działalność otrzymał on wiele nagród na festiwalach w Polsce oraz w innych krajach.

Oprócz tego, pracował on w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982-1989, był założycielem prywatnego wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001 r. piastował on funkcję dyrektora Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu. Co więcej, w latach 2018-2020 pracował w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa, o czym informuje sama strona rzeszowskiego Urzędu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama