Na przejściu granicznym w Krościenku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS znaleźli podczas kontroli samochodu osobowego w bagażu 58-letniej kobiety torebkę wykonaną ze skóry pytona. Jak ustalono, przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny Pythonidae Spp, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Wjeżdżająca do Polski z Ukrainy kobieta nie posiadała wymaganego zezwolenia na przewóz, w związku z czym towar został zatrzymany do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
Jednak to nie jedyny przypadek nielegalnego przewozu przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów w ostatnim czasie. Podczas kontroli pojazdów na przejęciu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze KAS wykryli wypchanego żbika europejskiego. Mężczyzna przewożący okaz, nie zgłosił go kontroli. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na jego przewóz.
Odpowiednie dokumenty
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za który grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Więcej informacji na temat CITES i ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem można znaleźć na stronie: CITES-gatunki zagrożone wyginięciem.
Napisz komentarz
Komentarze