Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

KWW Rozwój Rzeszowa chce dać Hali Wachlarzowej nowe życie

Podziel się
Oceń

Rzeszów wzbogaca się o nowe przestrzenie kulturalne, oferując mieszkańcom szersze możliwości wartościowego spędzania wolnego czasu. Mimo wszystko pojawiają się głosy, że nadal odczuwalny jest brak dużych przestrzeni dla ludzi kultury oraz łączenia sztuki z rozrywką. Padła jednak propozycja.
KWW Rozwój Rzeszowa chce dać Hali Wachlarzowej nowe życie

Źródło: KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa

Kandydaci do Rady Miasta KWW Konrada Fijołka „Rozwój Rzeszowa” mają pomysł na tereny kolejowe i Halę Wachlarzową. Plany zaprezentowano w piątek (15 marca) podczas briefingu prasowego.

Zlokalizowana w pobliżu dworca kolejowego Hala Wachlarzowa miałaby zostać przekształcona w centrum kulturalne skupiające się na sztuce alternatywnej, teatrze tańca i nowoczesnych formach łączenia sztuki z rozrywką. Plan zakłada zagospodarowanie terenu wokół hali na gastronomię, rozrywkę i zieleń, tworząc tętniącą życiem przestrzeń dla mieszkańców.

- Na najbliższej sesji, za lekko ponad tydzień, Rada Miasta uchwali plan zagospodarowania przestrzennego na tereny położone przy dworcu, związane z terenami własności związku gminnego PKS, a więc tereny, które chcemy przeznaczyć do zmodernizowania. Dworca PKS, terenów wokół dworca, ale też terenów dworca PKP, aby je zintegrować  i stworzyć centrum przesiadkowe. Chcemy też zagospodarować estetycznie tę część miasta – powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Jak twierdzą członkowie komitetu, jeden z najbardziej cennych zabytków Rzeszowa, ma ogromny, niewykorzystany potencjał. Postindustrialny charakter hali stwarza niepowtarzalną atmosferę idealną dla wydarzeń artystycznych. Propozycja ma też być impulsem dla radnych miejskich i kandydatów na radnych w przyszłej kadencji, aby zaplanować konkretne działania na tym obszarze.

Stary pomysł, nowe możliwości

Pomysł nie jest nowy, jednak jak dotąd nie było możliwości jego realizacji. Możliwości działania pojawiły się po długich rozmowach z właścicielem terenu PKP.

- Wczoraj po raz kolejny spotkałem się z panią Dyrektor Wiolettą Szumilak, która odpowiada za tereny kolejowe,  to dziedzictwo kolejowe które mamy na terenie miasta Rzeszowa. Potwierdziliśmy wolę przejęcia tych terenów przez miasto Rzeszów. I nie tylko tych, także zabytkowego budynku, który jest położony przy dworcu, po drugiej stronie dla mieszkańców miasta – powiedział Fijołek.

Istnieje już zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, uchwalony w 2020 roku. Plan ten zostanie uaktualniony i zmodernizowany, aby uwzględnić nowe potrzeby. Wydzielone zostaną strefy przeznaczone na kulturę, gastronomię i rozrywkę.

- Z miejsca przeznaczonego tylko na dworzec to miejsce przeznaczymy na centrum kulturalne. To byłoby najlepsze rozwiązanie. Zabezpieczenie tych obiektów zabytkowych na miejsca dla sztuki dla mieszkańców. Liczymy, że Rada Miasta podejmie taką uchwałę – mówił Bogusław Sak, radny miejski i kandydat do Rady Miasta.

Przewodnicząca Rady Osiedla Tysiąclecia, Krystyna Rogozińska, podkreślała, że starają się o to już wiele lat. Dodała również, że to miejsce będzie służyło nie tylko mieszkańcom tego osiedla, ale także tych okolicznych.

- Będzie dobry dojazd i mam pewność, że Rozwój Rzeszowa z Konradem Fijołkiem to przedsięwzięcie razem z nami zrealizuje – mówiła Rogozińska.

- Jako nauczyciel szkół artystycznych wiem, że to miejsce będzie spełniało swoją rolę dla wielu muzyków, artystów, plastyków, grafików. Tu będą młodzi spełniali swoje marzenia – dodał Witold Walawender, radny i przewodniczący Komisji Kultury w Radzie Miasta. 

Wzór zewsząd

Radny i muzyk Sławomir Gołąb podkreślał, że mają mnóstwo pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca. Powołał się także na to, że to nie byłoby pierwsze tego typu miejsce, które przeobrażono dla kultury.

źródło: KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa

- Na całym świecie takie tereny zagospodarowane są na kulturę współczesną dla kultury alternatywnej dla młodzieży. Przykładowo w Gdańsku – stocznia cesarska, opuszczone doki i magazyny one w tej chwili tętnią życiem. Tam odbywają się koncerty, są puby, wystawy – mówił Gołąb.

Rzeszów ma sporo do zaoferowania 

- Rzeszów obfituje w zabytki nieoczywiste, jak ta hala wachlarzowa, która jest efektem pięknego postindustrialnego budownictwa. W Rzeszowie mamy mnóstwo ludzi kultury, w Rzeszowie ciągle brakuje miejsca. Teraz pojawi się miejsce, gdzie Wy będziecie mogli realizować swoje pomysły – mówił kandydat i archeolog Dariusz Bobak.

Artystka, Dominika Kobiałka, która również kandyduje z KWW „Rozwój Rzeszowa”, przypomniała koncert światowej gwiazdy Pati Yang, który dzięki pasjonatom rzeszowskim odbywał się właśnie tutaj.

- Z tego miejsca chamiałabym prosić mieszkańców Rzeszowa, aby zaufali Konradowi Fijołkowi i dali mu szansę, aby pozwolił Wam to miejsce zagospodarować i proszę o Wasze oddolne inicjatywy. Wy jesteście naszym szefostwem, czekamy na Wasze propozycje – apelowała Kobiałka.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

kolejarz 15.03.2024 22:07
Ja tam kiedyś pracowałem na spalinówkach i przeraża mnie stan dzisiejszy tych budynków. Zróbcie cos tam!!! Jestem na tak

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama