W uroczystości udział wzięli w nich udział m.in.: Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński. Służbę Ochrony Państwa reprezentował Komendant gen. bryg. SOP Radosław Jaworski. Ważną zadanie spoczęło na Społecznym Doradcy Ministra Obrony Narodowej ds. Ochrony Zdrowia i Opieki Socjalnej Dariuszu Sobieraju
- Polska jest lojalnym sojusznikiem paktu i w imieniu swoim, ale też pana premiera, ministrów, nas wszystkich, którzy dziś odpowiadamy za Rzecząpospolitą, potwierdzam zobowiązania sojusznicze państwa polskiego wobec wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego i oczekuję od naszych sojuszników wywiązania się ze wszystkich postanowień traktatu w sytuacjach, gdy taka potrzeba zaistnieje - oznajmił wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz podczas obchodów 25. rocznicy Polski w NATO.
Społeczny Doradca Ministra Obrony Narodowej ds. Ochrony Zdrowia i Opieki Socjalnej Dariusz Sobieraj, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i członek Komisji Bezpieczeństwa Sejmiku podkreślał podczas rozmów, że Artykuł 5 podpisanego przez wszystkie kraje Traktatu Waszyngtońskiego (NATO) jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania przez Sojusz potencjalnych agresorów. Zatem wszyscy członkowie NATO hołdują zasadzie: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Czyli każdy członek sojuszu będzie broniony w razie zagrożenia przez wszystkich pozostałych członków.
- W mojej opinii było to historyczne wydarzenie, które zagwarantowało Polsce i całemu narodowi polskiemu, a przede wszystkim naszym dzieciom i wnukom oraz następnym pokoleniom bezpieczeństwo – podkreślał Społeczny Doradca Ministra Obrony Narodowej Wydarzenie. – Tym bardziej, że Pakt ten jest obronny, a nie agresywny. Niemniej jednak nie tak. Mając doświadczenie z ostatnich dwóch lat, szczególnie w zakresie agresji na naszych sąsiadów, musimy wiedzieć, że my funkcjonujemy jako jedno społeczeństwo.
Powtarzał, że dlatego należy odnowić struktury obrony cywilnej, wzmocnić struktury ochronne, obronne, ale również pomocowe, w tym Ochotnicze i Państwowe Straże Pożarne, wzmocnić prestiż społeczny myśliwych, leśników i wszystkich innych mundurowców.
Podczas panelu dyskusyjnego w swym przesłaniu wicepremier minister. MON Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że „Wolność potrzebuje siły”. Przesłanie to stało się mottem uroczystości.
- Nie siły, żeby kogoś atakować, ale siły, żeby obronić – powtarzano. - Aby obronić wolność. Aby zjednoczyć tak naród, aby nikt nie czuł się wykluczony i wszyscy wiedzieli, że jesteśmy jednością, a nie jako, według słów wojskowych, państwem buforowym. Chcemy obronić naszą wolność. Chcemy i przekazać tę wolność, o którą tyle pokoleń Polaków walczyło następnym pokoleniom.
Napisz komentarz
Komentarze