Resort tłumaczy decyzję "najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych". Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku, co jest najniższym tempem wzrostu cen konsumpcyjnych od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu br. (najniżej od września 2021 r.).
Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (rok do roku) jak i tempo wzrostu cen żywności (rok do roku) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.
Powrót do 5% VAT-u
Od 1 kwietnia br. VAT na podstawowe produkty spożywcze prawdopodobnie wróci do poziomu 5%. Obniżona stawka 0% obowiązywała od 1 lutego 2022 roku i została wprowadzona w odpowiedzi na wysoką inflację.
Niestety, likwidacja zerowego VAT-u oznacza, że ceny żywności w sklepach prawdopodobnie wzrosną. Dokładny wzrost cen będzie zależał od wielu czynników, m.in. od marży sklepów i hurtowni.
Rząd tłumaczy, że decyzja o nieprzedłużaniu zerowego VAT-u jest podyktowana poprawą sytuacji makroekonomicznej. Z drugiej strony, eksperci ostrzegają, że wzrost cen żywności może negatywnie odbić się na budżetach domowych, szczególnie tych najuboższych.
Pozostaje pytanie, czy rząd znajdzie inne sposoby na wsparcie konsumentów w obliczu rosnących kosztów życia.
Napisz komentarz
Komentarze