O tym, że budowę drogi asfaltowej długości niemal 100 metrów i szerokości 2,5 metra kończącej się ślepo przy prywatnej działce obok wjazdu do domostwa przewodniczącego Rady Gminy Krasne prowadził Urząd Gminy Krasne, nie wiedzieli ani sołtys Malawy, ani radni Gminy Krasne. O realizacji tej inwestycji nie było wzmianki w planie finansowym ani nie była ujęta w planowanych remontach. Co więcej, wykonanie tego odcinka drogi asfaltowej w tym miejscu nie było opiniowane przez radę sołecką ani głosowane przez Radę Gminy Krasne. Tak więc nie była w ogóle zaprojektowana. Ponadto na jej wykonanie nie uzyskano decyzji celu publicznego na budowę, również nie złożono stosownej dokumentacji do Starostwa Powiatowego celem uzyskania pozwolenia na budowę.
Do tego sam przewodniczący Rady Gminy Krasne pochwalił się na sesji, że pani dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Krasnem na jego bezpośrednią prośbę zareagowała niezwłocznie i w ciągu jednego dnia zleciła położenie asfaltu na drodze dojazdowej. Na jego wniosek! Nie powiedział, z jakich środków ta inwestycja została sfinansowana. Nie obwieścił także, czy ten wydatek był planowany i ujęty w budżecie gminy. Pomimo licznych uwag i skarg mieszkańców odnośnie do położenia nawierzchni asfaltowej na działce gminnej sprawą nie zajęły się władze gminy ani komisja rewizyjna. Nic dziwnego, że radni w tej sytuacji nie zawnioskowali, by wyjaśnić wszelkie okoliczności budowy tej drogi.
Nikt też nie zwrócił uwagi, że tłumaczenie przewodniczącego rady gminy o konieczności społecznej budowy tego odcinka drogi było mocno naciągane. Drogą dojeżdża się przede wszystkim pod bramę posesji przewodniczącego. Natomiast z całej drogi na co dzień mogą korzystać z prawem przejazdu cztery domostwa, licząc z domostwem przewodniczącego gminy.
Droga jest ślepa i nie łączy formalnie dróg gminnych. Można z niej dojechać do tzw. drogi poniemieckiej, ale przez prywatną działkę. W tej sytuacji społeczność Malawy oczekuje odpowiedzi od władz gminy na pytanie, czy gmina dysponuje dokumentacją związaną z budową drogi asfaltowej. W szczególności okazania pism – wniosków mieszkańców z prośbą o wykonanie tej drogi, przedmiaru robót, kosztorysu wykonawczego, ofert od wykonawców, danych wykonawcy, którego oferta okazała się najkorzystniejsza, dokumentacji powykonawczej, w tym odbioru robót będących podstawą wystawienia za wykonane roboty faktury VAT. A przede wszystkim, czy została podjęta i kiedy uchwała Rady Gminy Krasne o wydatkowaniu środków pieniężnych, dokumentacji, na podstawie której podjęto decyzję o wykonaniu tej drogi wraz z opinią rady sołeckiej sołectwa Malawa.
Wiele poszlak wskazuje na to, że żadnej dokumentacji na wykonanie drogi asfaltowej nie było, zaś środków finansowych na budowę drogi nie zarezerwowano w budżecie gminy. Istnieje prawdopodobieństwo, że droga została wykonana przez firmę budowlaną z jej nadwyżek kontraktowych i materiałowych, jako prezent dla przewodniczącego rady gminy. Tymczasem sekretarz gminy Krasne na zadane zapytanie (informacja publiczna) o przedmiar robót na wykonanie drogi asfaltowej oraz dokumentację wykonawczą i powykonawczą poświadczył nieprawdę, pisząc, że (cyt.) ,,nie została wykonana droga asfaltowa. Zostało poprawione jedynie istniejące utwardzenie”. Co jest nieprawdą, bo na działce gminnej nie ma formalnie drogi (brak numeru ewidencyjnego drogi) oraz nawierzchni asfaltowej. Jedynie było wykonane utwardzenie z tłucznia. Odpowiadając w sposób lekceważący i niezgodny ze stanem faktycznym, sekretarz gminy nie odpowiedział na postawione pytania dotyczące wykonania drogi oraz o dokumentację związaną z jej budową.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie w piśmie z dnia 15.12.2023 r. poinformował, że przeprowadzone czynności kontrolno-wyjaśniające wykazały, iż przedmiotowa droga wewnętrzna została zrealizowana bez stosownego zezwolenia, a więc z naruszeniem przepisów ustawy Prawo budowlane. Powyższe ustalenia stanowią podstawę do wdrożenia postępowania administracyjnego w sprawie przedmiotowej drogi.
Henryk NICPOŃ
Ten i inne artykuły znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom Rzeszów". Bezpłatny dostęp do e-wydania miesięcznika (zapisanego w PDF) uzyskasz na naszej stronie głównej.
Możesz również sięgnąć do nich tutaj:
REJSZE – MAŁA OJCZYNA. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej
DYNAMICZNY ROZWÓJ RZESZOWA. Konferencja naukowa z okazji 670-lecia lokacji miasta
NIE SZKODZIĆ RZECE. Wisłok i zalew należą do wszystkich mieszkańców
DLA DOBRA WSPÓLNEGO. Plac Balcerowicza do zagospodarowania przez spółdzielnie
RAZEM OD 20 LAT. Jubileusz Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów
Napisz komentarz
Komentarze