W okresie stanu wojennego Tomasz P. był funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie.
Skazany za czyny z 1981 r.
W grudniu 1981 r. miał on wielokrotnie dopuszczać się aktów przemocy fizycznej i psychicznej względem czterech internowanych działaczy NSZZ "Solidarność". Do zdarzeń tych dochodziło w Uhercach oraz w Krośnie.
31 stycznia tego roku, Sąd Rejonowy w Krośnie ostatecznie uznał Tomasza P. za winnego zarzucanych mu czynów, o czym poinformował w dzisiejszym komunikacie Instytut Pamięci Narodowej. Dawny funkcjonariusz został skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym Sąd warunkowo zawiesił jej wykonanie na okres 5 lat próby.
Znęcanie się i groźby
Jak czytamy w treści komunikatu, bezprawne działania oskarżonego miały polegać na przeprowadzaniu wielokrotnych przesłuchań pokrzywdzonych w różnych porach dnia i nocy, celem uzyskania informacji o działaniach NSZZ ,,Solidarność”, w tym planowanych w okresie stanu wojennego akcjach protestacyjnych związku zawodowego oraz o jego aktywnych działaczach.
W trakcie prowadzonych przesłuchań, skazany miał również stosować groźby zarówno wobec działaczy "Solidarności", jak i ich rodzin
-W czasie przesłuchań Tomasz P. zmuszał przesłuchiwanych do długotrwałego stania bez ruchu, groził użyciem broni palnej, zabójstwem, pobiciem, umieszczeniem w celi izolacyjnej, podjęciem działań represyjnych wobec najbliższej rodziny - poinformował prokurator Artur Grabowski, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.
Zbrodnie przeciwko ludzkości
Wyrok ten nie jest, co prawda, prawomocny. Niemniej jednak już teraz zadowolenia z niego nie kryją pracownicy IPN-u i Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.
Jak czytamy w komunikacie, Sąd w Krośnie miał podzielić stanowisko Komisji, uznając, że zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości.
Napisz komentarz
Komentarze