Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL

Zmiany w wojsku. Poborowi będą mieć 6 godzin na wstawienie się do jednostki

Podziel się
Oceń

Od soboty, 13 stycznia br., obowiązuje nowy wzór karty powołania do wojska, wprowadzony rozporządzeniem ministra obrony narodowej z 7 grudnia 2023 r. Choć zmiany w wyglądzie karty nie są zbyt duże, to istnieje jedno pouczenie, które przyciąga uwagę każdego obywatela – kary za niestawienie się do wojska w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny.
Zmiany w wojsku. Poborowi będą mieć 6 godzin na wstawienie się do jednostki

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Nowa karta powołania składa się z dwóch części: jednej dla szefa wojskowego centrum rekrutacji i drugiej dla osoby powoływanej. Istotne jest jednak to, co zostało wpisane na tej drugiej części. Terminy stawiennictwa są precyzyjnie określone, zarówno datą, jak i słowami, na przykład "drugiego dnia mobilizacji" czy "NATYCHMIAST". To ostatnie słowo budzi jednak największe emocje.

"NATYCHMIAST", to natychmiast

Pouczenie wyjaśnia, że "NATYCHMIAST" oznacza, iż osoba powołana powinna stawić się nie później niż w ciągu sześciu godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny. Oznacza to, że szybkość reakcji jest kluczowa, a brak stawienia się w terminie grozi poważnymi konsekwencjami.

Co ciekawe, wyjaśniono również, jak interpretować terminy określone datą, np. "drugiego dnia mobilizacji do godziny 12.00". Warto wiedzieć, że oznacza to, iż osoba powołana powinna stawić się w określonym dniu mobilizacji, liczonym samodzielnie od pierwszego dnia mobilizacji wskazanego w karcie powołania.

Pouczenie stanowi również wyraźne ostrzeżenie co do konsekwencji niestawienia się w przypadku mobilizacji. Zgodnie z nim, osoba nie zgłaszająca się do służby wojskowej w określonym terminie i miejscu podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Ponadto, w przypadku uchylania się od obowiązku służby wojskowej, kara może wynieść nawet pięć lat pozbawienia wolności.

Rozporządzenie przewiduje również sytuacje, w których osoba powołana nie może stawić się w terminie i miejscu podanym w karcie powołania. Wówczas zobowiązana jest powiadomić dowódcę jednostki wojskowej o przyczynach niemożności stawienia się i jak najszybciej pojawić się w oznaczonym miejscu po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej stawienie się w terminie.

Co zabrać ze sobą w przypadku powołania do wojska?

Ważne jest także zgłoszenie utraty karty powołania, choć utrata nie zwalnia od obowiązku stawienia się do służby wojskowej. W przypadku utraty karty w sytuacji, gdy termin stawiennictwa jest określony jako "NATYCHMIAST", fakt ten zgłasza się dowódcy jednostki po stawieniu się do służby.

Na koniec, warto zauważyć, że karta powołania przewiduje także listę rzeczy, które osoba powołana powinna zabrać ze sobą na miejsce stawiennictwa. Książeczka wojskowa, dowód osobisty, oraz inne dokumenty, które mogą wpłynąć na przebieg służby, to obowiązkowe elementy. Dodatkowo zaleca się zabranie niezbędnych rzeczy osobistych, takich jak przybory toaletowe, przybory do pisania, zapasowa bielizna, oraz dzienne racje żywności.

Nowy wzór karty powołania do wojska, choć niewielki wizualnie, niesie ze sobą ważne informacje i przypomina o odpowiedzialności, jaka spoczywa na każdym obywatelu w przypadku konieczności mobilizacji czy ogłoszenia wojny.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
Reklama
Reklama