Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Na Podkarpaciu już po raz 16. oddadzą hołd ofiarom Holokaustu

Podziel się
Oceń

W dniach 15-27 stycznia 2024 r., mieszkańcy Podkarpacia już po raz kolejny, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętnią ofiary Zagłady. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie szereg inicjatyw o charakterze historyczno-kulturalnym.
Na Podkarpaciu już po raz 16. oddadzą hołd ofiarom Holokaustu

Autor: Materiały Instytutu Pamięci Narodowej - Oddziału w Rzeszowie

Obchody odbędą się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, zaś głównymi organizatorami będą Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie, a także Uniwersytet Rzeszowski. Oprócz tego, współorganizatorem wydarzenia będzie także Podkarpacki Kurator Oświaty. 

Ofiary

Zgodnie z danymi, pochodzącymi z przeprowadzonych w okresie międzywojennym spisów, przed wybuchem II wojny światowej, obszar przyszłego województwa podkarpackiego zamieszkiwało ponad 140 tys. Żydów. Stanowili więc oni wówczas ok. 8%  wszystkich mieszkańców tego obszaru.

Większość z nich zginęła w latach 1942-1943, podczas tzw. Akcji "Reinhardt", a symbolem tej tragedii stał się m.in. obóz zagłady w Bełżcu, gdzie zamordowanych zostało, w przybliżeniu, około kilkaset tysięcy osób. Należy jednak wspomnieć, że w tamtym okresie, ludność żydowska ginęła też w pogromach, a także egzekucjach, które Niemcy przeprowadzali najczęściej w lasach lub na terenie żydowskich cmentarzy.

O obchodach

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz szesnasty. Pierwsze odbyły się w roku 2009, a ich organizatorami byli wtedy m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, prof. Wacławem Wierzbieńcem. W 2012 r. w organizację i promocję inicjatywy aktywnie włączył się również rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak wyjaśnia Katarzyna Gajda-Bator z IPN w Rzeszowie, wydarzenia związane z uroczystościami będą miały miejsce na terenie praktycznie całego województwa podkarpackiego.

-Obchody są organizowane w kilkunastu miastach i miejscowościach regionu m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Korczynie, Kołaczycach, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Mielcu, Błażowej, w Sanoku. Podczas obchodów odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i Zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń - wyjaśnia.

Inicjatywa nieustannie cieszy się zainteresowaniem w kraju, ale też i na świecie, o czym świadczy fakt, iż w ostatnich latach uczestniczyły w niej osoby pochodzące z takich krajów jak Izrael, Stany Zjednoczone, Ukraina, Francja czy Niemcy. Goście ci to najczęściej ocaleni, którzy przeżyli eksterminację, ale też i, coraz częściej, ich potomkowie i członkowie rodzin, którzy dzielą się swoją historią.

Dlaczego 27 stycznia?

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W założeniu jego inicjatorów, głównym celem tego dnia miało być uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w okresie II wojny światowej przez III Rzeszę i jej sojuszników.

Należy podkreślić, iż wybór daty nie był przypadkowy, bowiem to właśnie dnia 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Moment ten uważany jest za symboliczny koniec masowego ludobójstwa, którego ofiarami byli Żydzi z wielu krajów europejskich. 

Wspomnieć trzeba też, że teren obozu Auschwitz był miejscem śmierci nie tylko osób pochodzenia żydowskiego - zamordowanych zostało tam też ok. 120 tys. innych osób: Polaków, jeńców sowieckich, Romów, ale też i homoseksualistów.

Harmonogram wydarzeń znaleźć można TUTAJ.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama