Jak ustalono, działalność grupy przestępczej trwała od 2012 do 2015 roku. Jej członkowie sprowadzali do Polski z innych państw UE ponad 200 ton suszu tytoniowego oraz ponad 23 tony oleju silnikowego. Dokonując wpłat gotówkowych, przyjmując przelewy na ustalone rachunki bankowe i finalnie wykonując transfery do podmiotów krajowych i zagranicznych, „wyprali” ponad 2,5 mln euro.
Na trop grupy przestępczej wpadli śledczy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na przełomie 2013/2014 roku. Zatrzymali wtedy transport z tytoniem i zlikwidowali na terenie woj. małopolskiego nielegalną fabrykę oraz magazyn wypełniony wyrobami akcyzowymi (łącznie 10 ton tytoniu oraz 4 tony suszu tytoniowego). Dokonano również zatrzymania na gorącym uczynku 5 osób, 2 obywateli RP oraz 3 obywateli Ukrainy. Wobec tych osób w 2015 roku prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.
W toku śledztwa zabezpieczono szereg dokumentacji i uzyskano informacje wskazujące, że nielegalny obrót zarówno olejem silnikowym, jak i suszem tytoniowym odbywał się przy udziale podmiotów gospodarczych założonych do tego celu na terenie Polski, Republiki Czeskiej i Słowackiej, a także innych krajów europejskich i afrykańskich, pełniących rolę tzw. słupów. Ustalono szereg rachunków bankowych założonych na te firmy oraz ich właścicieli, które służyły do transferowania środków pieniężnych w celu udaremnienia bądź utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia.
W ramach postępowania mundurowi wykonali także szereg czynności poza granicami Polski. Były to działania realizowane w drodze europejskiego nakazu dochodzeniowego przez organy ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy.
W efekcie zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 4 kolejnym osobom zarzutów popełnienia przestępstwa brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.
Akt oskarżenia przeciwko 5 osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne sprowadzenie na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów jest kolejnym sukcesem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, oraz Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie w walce z przestępczością gospodarczą. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze