- UWAGA! Dnia 06.12. prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - SMS-y o takiej treści trafiły w środę rano do mieszkańców Rzeszowa oraz powiatów: rzeszowskiego i dębickiego.
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Rzeszowie poinformował o ryzyku wystąpienia w środę przekroczenia poziomu alarmowego (150 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, powiatu dębickiego.
Według mapy https://aqicn.org/map/rzeszow/pl/ prawie wszystkie stacje w Rzeszowie wskazują stan powietrza jako niezdrowy. Tylko stacja przy ul. ks. Czyża wskazuje stan umiarkowany. SMOG nie występuje tylko od dziś. Od kilku dni w regionie notowane są znaczne przekroczenia jakości powietrza. Przykładowo pyły PM2,5 przekraczane były o 1800 proc.
Niebezpieczne skutki SMOG-u
Badacze z organizacji HEAL i WHO alarmują, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną śmierci 7 milionów osób rocznie na całym świecie. W tym 230 tysięcy zgonów na raka płuc.
W Polsce smog jest odpowiedzialny za blisko 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. To więcej niż wypadki drogowe, choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.
Smog skraca życie
Smog nie tylko zabija, ale też skraca życie. Osoby narażone na zanieczyszczone powietrze, żyją rok-dwa krócej niż te, które żyją w czystym środowisku.
Zanieczyszczenia powietrza mogą też prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym:
- chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), czy zapalenie płuc;
- chorób układu krążenia, takich jak choroby serca, udar mózgu, czy niewydolność krążenia;
- chorób nowotworowych, takich jak rak płuc, czy rak jamy ustnej;
- alergii;
- problemów z płodnością;
- zaburzeń pracy wątroby.
Jak walczyć ze smogiem?
Walka ze smogiem to zadanie, które wymaga zaangażowania wielu osób i instytucji. Należy przede wszystkim ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza z transportu, przemysłu i gospodarstw domowych. Do tego celu potrzebne są inwestycje w nowe technologie, takie jak elektryfikacja transportu, czy modernizacja kotłów grzewczych.
Należy też zmienić nawyki społeczne, takie jak ograniczenie korzystania z samochodu, czy ocieplanie domów w sposób przyjazny środowisku.
Napisz komentarz
Komentarze