Bolesław Fleszar urodził się 17 grudnia 1933 roku w Wólce Pełkińskiej. Był wybitnym chemikiem, profesorem nauk chemicznych, specjalistą w zakresie technologii chemicznej. Był również aktywnym działaczem opozycyjnym w okresie PRL.
- Odszedł od nas zasłużony i ceniony Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń studentów, znakomity Naukowiec w dziedzinie chemii fizycznej, analitycznej i elektrochemii, Twórca rzeszowskiej naukowej szkoły elektrochemicznej, pierwszy Rektor Politechniki Rzeszowskiej wybrany w demokratycznych wyborach, Senator I kadencji Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1989-1991 - przekazał Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.
Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Łódzkiego w 1958 roku. Następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel w technikum chemicznym w Rzeszowie. W 1966 roku uzyskał stopień doktora, a w 1972 roku habilitację. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych.
Od 1960 roku związany był zawodowo z Politechniką Rzeszowską. Kierował Katedrą Chemii Ogólnej i Elektrochemii. W latach 1981–1982 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Został odwołany ze stanowiska za działalność opozycyjną.
Fleszar był zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku został wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie. Od 1988 do 1990 zasiadał w Diecezjalnej Radzie Kultury.
W 1989 roku został wybrany do Senatu I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Reprezentował województwo rzeszowskie. W wyborach parlamentarnych w 1993 roku bez powodzenia kandydował z ramienia BBWR.
Po 1989 roku Fleszar pozostawał aktywny w polityce. Od 2001 roku przez kilka lat związany był z Ligą Polskich Rodzin. Przystąpił do związanego z Radiem Maryja stowarzyszenia „Nasza przyszłość – Polska”. Został też członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
Napisz komentarz
Komentarze