Z nowym posłem Koalicji Obywatelskiej z Podkarpacia - Zdzisławem Gawlikiem rozmawiał, w przerwie posiedzenia Sejmu X kadencji, redaktor naczelny Halo Rzeszów Łukasz Kotulak.
Szef podkarpackich struktur PO był już posłem w latach 2015-2019. Następnie bezskutecznie starał się o reelekcję. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył ponad 7 tys. głosów i znowu zasiądzie w ławach poselskich.
Zrezygnuje z wynagrodzenia poselskiego
- Jeśli wejdę do Sejmu, nie będę pobierał wynagrodzenia poselskiego. Nie pobierałem wynagrodzenia będąc posłem w latach 2015-2019. W Sejmie RP pracujemy dla Polaków, nie zaś dla własnych korzyści - napisał 27 września na platformie X (dawny Twitter) Gawlik.
Zdzisław Gawlik chce pełnić swoje obowiązki na Wiejskiej jako poseł niezawodowy, łącząc je m.in. z pracą na jednej z rzeszowskich uczelni. Stąd zrezygnuje z pobierania wynagrodzenia poselskiego - dowiedział się nasz dziennikarz. - W Sejmie pracujemy dla Polaków, nie zaś dla własnych korzyści - zapowiedział poseł KO.
- Nowa kadencja to przede wszystkim zmiany w działalności Sejmu. Już nie będzie tak, że ktoś, mając kilka głosów więcej, będzie determinował sytuację wszystkich pozostałych, którzy nie będą mieli okazji do powiedzenia czegokolwiek - zauważył Gawlik, wyrażając nadzieję, że nowy parlament będzie oparty na demokracji.
Pytany przez Łukasza Kotulaka - szefa naszej redakcji, o to, w których komisach chciałby pracować, wskazywał, że "zgłosił chęć do pracy w trzech komisjach: Skarbu Państwa i energii, klimatu i ochrony środowiska oraz ustawodawczej".
Priorytetem pomoc lokatorom spółdzielni
A co z obietnicami, złożonymi podczas kampanii wyborczej? - W pierwszej kolejności chciałbym pomóc Tarnobrzeskiemu Towarzystwo Budownictwa Społecznego (mieszkańcom - przyp. redakcja) przygotować akt prawny, w zakresie możliwości pokrywania opłat, tylko za to, co jest bezpośrednim kosztem użytkowania przez nich lokalu mieszkalnego - mówił Zdzisław Gawlik. Poseł chciałby też, żeby wypracować rozwiązania umożliwiające wykup mieszkań spółdzielczych i klubowych na rozsądnych warunkach.
Gawlik dopytywany był też o wybór Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu. Jak mówił, na takich stanowiskach nie powinny zasiadać osoby, które łamią prawo czy regulaminy. - Zobaczymy, co wyniknie na sali sejmowej - dodał.
Zdzisław Gawlik jest prawnikiem, cywilistą, nauczycielem akademickim. W latach 2007–2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a w latach 2013–2015 sekretarz stanu w tym resorcie, członek Trybunału Stanu w latach 2019–2023.
Napisz komentarz
Komentarze