Deklarację o przystąpieniu do konkursu złożyły Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Kandydujące miasta musiały spełnić szereg warunków, w tym promowanie kultury, współpracę międzynarodową i akcentowanie wartości europejskich. Wnioski należało złożyć do 15 września, po czym były rozpatrywane przez 10 niezależnych ekspertów wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do drugiego etapu, zaplanowanego wstępnie na połowę 2024, przeszły Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Miasta zaprezentują w nim swoje oferty kulturalne przed międzynarodowym jury. Decyzja o przyznaniu tytułu zostanie ogłoszona na początku 2025 roku.
Udział Rzeszowa w eliminacjach do ESK
- Ubiegać się Europejską Stolicę Kultury to jest wręcz obowiązek dla miasta Rzeszowa, dla Podkarpacia. Dzisiaj Podkarpacie i miasto Rzeszów jest odmieniane przez wiele przypadków w różnych częściach świata. Dlatego myślę, że szanse dla uzyskania tego tytułu, tej nominacji są bardzo duże. Jednak, aby do tego doszło, trzeba wykazać się działaniem, planami, zamierzeniami i one będą powstawały w ramach naszej współpracy wynikającej o ubieganie się o ten tytuł – mówił w czerwcu br. marszałek Władysław Ortyl.
W uzyskaniu tytułu miała pomóc budowa nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. „Biblioteka NOWA” ma zostać wybudowana na działce pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół Nr 1 w Rzeszowie. Nowoczesna, zeroemisyjna bryła ma maksymalnie wykorzystywać technologie odnawialnych źródeł energii oraz zasady tzw. zielonego projektowania i funkcjonowania budynków. Planowano także rozbudować nieco oddalony Teatr im. Wandy Siemaszkowej.
Znaczącym argumentem dla zwycięstwa podkarpackiej stolicy miały być instytucje kultury z Rzeszowa i jego najbliższej okolicy. Szczególnie uwzględniano: Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Co daje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
Tytuł ESK jest przyznawany sekwencyjnie dwóm miastom z krajów Unii Europejskiej, a także (od 2021 r.) trzeciemu należącemu do EFTA lub kandydatom do UE. Idea, która zrodziła się w 1985, rozpoczęła się w Atenach. Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 r.) i Wrocław (w 2016 r.) zostały wyróżnione tym tytułem. Kolejna szansa dla naszego kraju przypadła właśnie na 2029 r. W Polsce za proces wyłonienia miasta odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na 6 lat przed obchodami publikuje zaproszenie do złożenia wniosku, a zwycięzca zostaje wyłoniony z 4-letnim wyprzedzeniem edycji. W 2029 roku miano ESK będzie nosić również miasto ze Szwecji.
Zwycięstwo w konkursie na Europejską Stolicę Kultury to szansa dla miasta na promocję swojej kultury i dziedzictwa historycznego. Miasto, które zostanie wybrane, będzie mogło organizować przez rok szereg wydarzeń kulturalnych, które przyciągną do niego turystów z całego świata, w tym m.in. koncerty, festiwale, wystawy, pokazy, konferencje i sympozja oraz inne działania reklamujące miasto i region tym samym przekształcając je w kulturalne centrum Europy.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze