Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
ReklamaNapisy do nagran
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Pociągiem do Jasionki? Jutro startuje Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna na lotnisko

Podziel się
Oceń

Już od niedzieli z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka można dostać się pociągiem. W sobotę oddano do użytku nową linię kolejową prowadzącą do lotniska.
Pociągiem do Jasionki? Jutro startuje Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna na lotnisko

Źródło: archiwum

Pierwszy, nieoficjalny kurs odbył się dzisiaj. Zaproszeni goście przemierzyli pociągiem trasę od dworca głównego w Rzeszowie do nowego przystanku zlokalizowanego tuż przy terminalu Portu Lotniczego w Jasionce.

- Kiedyś te tory do Jasionki zdemontowano. Dziś na szczęście nastał czas, że te wszystkie rzeczy odbudowujemy. Ja cofne się 10 lat. Wtedy, w tym miejscu, nie było jeszcze G2A Areny, Centrum Nauki Łukasiewicz, tych wielu nowoczesnych firm. Dziś do tego krajobrazu dołącza linia kolejowa do lotniska. Ten projekt nie był łatwy. Jest to część większego przedsięwzięcia, które jest wciąż realizowane. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to też przykładowy montaż finansowy, bo zaangażowane są środki samorządu województwa, Fundusze Europejskie i dotacje z budżetu państwa.  Chcieliśmy, żeby to były również środki tej gminy w której jesteśmy, ale to niestety się nie udało. Finałem PKA będzie oddanie centrum serwisowego w Rzeszowie. Chcemy jak najszybciej, aby wprowadzony został bilet zintegrowany. Liczymy, że rozkład jazdy będzie skorygowany, tak, aby jak najlepiej służył podróżnym. Liczymy, że kursowanie tych pociągów odciąży nasze drogi, które również staramy się rozbudowywać. Kolej to transport szybki, nowoczesny, wygodny, komfortowy – powiedział podczas otwarcia linii marszałek Władysław Ortyl.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Linia do Jasionki jest częścią wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Realizuje go PKP PLK i samorząd województwa. Budowa nowej linii nr 626 prowadzącej do Jasionki to część projektu realizowana przez PKP PLK. Jej całkowity koszt to niewiele ponad 415 mln zł. Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich to 208 mln zł. 

Projekt obejmował budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, budowę dodatkowych  przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich, parkingów w systemie park and drive oraz montaż stojaków rowerowych. Wydatki niekwalifikowalne ponoszone są przez PKP PLK S.A oraz JST biorące udział w projekcie. 

- Jeszcze kilkanaście lat temu słowa budowa w naszym, kolejowym języku praktycznie nie istniało. Na szczęście od kilku lat to się zmieniło. Tu dzieje się historia, jutro o 5.22 odjedzie pierwszy regularny pociąg do Jasionki. Zadanie realizujemy w bardzo dobrej współpracy z panem marszałkiem – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK. 

- Inwestycja podnosi atrakcyjność naszego lotniska, nasi pasażerowie, ale również pracownicy portu maja dodatkowa możliwość dotarcia do Jasionki. Chcę podkreślić, ze dzięki tej inwestycji nasze lotnisko wchodzi na najwyższy poziom, zmierzamy w kierunku, w którym dotychczas jeszcze nie byliśmy – podsumował Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce.      

W projekcie biorą udział PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów,  Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama