Pierwszy, nieoficjalny kurs odbył się dzisiaj. Zaproszeni goście przemierzyli pociągiem trasę od dworca głównego w Rzeszowie do nowego przystanku zlokalizowanego tuż przy terminalu Portu Lotniczego w Jasionce.
- Kiedyś te tory do Jasionki zdemontowano. Dziś na szczęście nastał czas, że te wszystkie rzeczy odbudowujemy. Ja cofne się 10 lat. Wtedy, w tym miejscu, nie było jeszcze G2A Areny, Centrum Nauki Łukasiewicz, tych wielu nowoczesnych firm. Dziś do tego krajobrazu dołącza linia kolejowa do lotniska. Ten projekt nie był łatwy. Jest to część większego przedsięwzięcia, które jest wciąż realizowane. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to też przykładowy montaż finansowy, bo zaangażowane są środki samorządu województwa, Fundusze Europejskie i dotacje z budżetu państwa. Chcieliśmy, żeby to były również środki tej gminy w której jesteśmy, ale to niestety się nie udało. Finałem PKA będzie oddanie centrum serwisowego w Rzeszowie. Chcemy jak najszybciej, aby wprowadzony został bilet zintegrowany. Liczymy, że rozkład jazdy będzie skorygowany, tak, aby jak najlepiej służył podróżnym. Liczymy, że kursowanie tych pociągów odciąży nasze drogi, które również staramy się rozbudowywać. Kolej to transport szybki, nowoczesny, wygodny, komfortowy – powiedział podczas otwarcia linii marszałek Władysław Ortyl.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Linia do Jasionki jest częścią wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Realizuje go PKP PLK i samorząd województwa. Budowa nowej linii nr 626 prowadzącej do Jasionki to część projektu realizowana przez PKP PLK. Jej całkowity koszt to niewiele ponad 415 mln zł. Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich to 208 mln zł.
Projekt obejmował budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, budowę dodatkowych przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich, parkingów w systemie park and drive oraz montaż stojaków rowerowych. Wydatki niekwalifikowalne ponoszone są przez PKP PLK S.A oraz JST biorące udział w projekcie.
- Jeszcze kilkanaście lat temu słowa budowa w naszym, kolejowym języku praktycznie nie istniało. Na szczęście od kilku lat to się zmieniło. Tu dzieje się historia, jutro o 5.22 odjedzie pierwszy regularny pociąg do Jasionki. Zadanie realizujemy w bardzo dobrej współpracy z panem marszałkiem – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK.
- Inwestycja podnosi atrakcyjność naszego lotniska, nasi pasażerowie, ale również pracownicy portu maja dodatkowa możliwość dotarcia do Jasionki. Chcę podkreślić, ze dzięki tej inwestycji nasze lotnisko wchodzi na najwyższy poziom, zmierzamy w kierunku, w którym dotychczas jeszcze nie byliśmy – podsumował Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce.
W projekcie biorą udział PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów, Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko.
Napisz komentarz
Komentarze