Trwałe i solidne kontenery całoroczne
Kontenery budowlane są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, głównie ze stali. Są one zaprojektowane tak, aby wytrzymały w trudnych warunkach, nie poddając się działaniu niskich temperatur czy wilgoci. Oznacza to, że powinny bez szwanku przetrwać chłodniejszą porę roku, jednak dla komfortu użytkujących je osób konieczne jest zastosowanie dobrej izolacji termicznej.
To właśnie izolacja jest głównym czynnikiem, który decyduje o tym, czy kontener jest odpowiedni do użytku zimą. Wiele nowoczesnych kontenerów jest solidnie ocieplonych, co pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz. Jeżeli planujesz zakup kontenera całorocznego, wybierz taki, który ma jak najgrubsze płyty (nawet 250 mm, co odpowiada współczynnikowi przenikania ciepła na poziomie 0,15 W/k mkw).
Ogrzewanie – instalacja grzewcza w kontenerze
Aby kontener był komfortowym miejscem do życia i pracy zimą, koniecznie trzeba zastosować w nim instalację grzewczą. Odpowiednio dobrany system i prawidłowo wykonana instalacja to gwarancja utrzymania temperatur pokojowych na poziomie od 18 do 24 stopni Celsjusza.
Istnieje wiele rozwiązań wartych rozważenia, od tradycyjnych grzejników po nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego. Ważne jest, aby system był bezpieczny i nie stanowił zagrożenia dla konstrukcji kontenera ani dla jego zawartości.
Zabezpieczenie przed wilgocią
Zimą wilgoć może być tak samo dużym problemem, jak zimno, zwłaszcza jeśli różnica temperatur między wnętrzem a otoczeniem jest duża. Warto zainwestować w materiały, które zapobiegają kondensacji i wilgoci, a także regularnie wietrzyć przestrzeń wewnątrz kontenera. Producenci dbają o to i już na etapie projektowania kontenera proponują sprawną wentylację czy systemy do osuszania pomieszczeń. Przy zapobieganiu wilgoci i jej odprowadzaniu duże znaczenie mają również dobrze rozplanowane drzwi i okna z wywietrznikami. Same w sobie powinny być jednak szczelne, wykonane z kilku warstw, w tym jednej izolacyjnej, chroniącej przed utratą ciepła.

Źródło: mastertec.biz.pl
Nie zawsze kontener można użytkować zimą
Mimo szerokich możliwości, nie wszystkie kontenery mogą być przystosowane do użytku zimą w taki sam sposób. Jeśli jest to wyłącznie pomieszczenie do przechowywania sprzętów i to takich, które są odporne na zimno i wilgoć, można rozważyć rezygnację z ocieplenia i grzejników. Są one obowiązkowe w kontenerach socjalnych czy biurowych.
Kontenery budowlane zdobywają na popularności zarówno w przemyśle, jak i w sektorze prywatnym. Służą one jako biura, schowki, magazyny, a nawet domy. W tym kontekście pojawiają się jednak pytania – czy obiekty te można użytkować przez cały rok? Okazuje się, że tak, o ile zostaną odpowiednio zaadaptowane do niskich temperatur.
Napisz komentarz
Komentarze