Coraz częściej mówi się o tym, że wodór ma szansę zastąpić tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel czy gaz, a mimo wszystko wiedza na jego temat jest znikoma. Z tego właśnie powodu ZSNG w Krośnie już trzeci rok z rzędu zorganizował piknik naukowy, a na zakończenie zaprosił na kolejną edycję.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
W wydarzeniu wzięło udział wielu znaczących gości m.in.: prezydent Krosna Piotr Przytocki, zastępca prezydenta Bronisław Baran, wicekurator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Stanisław Fundakowski, prezes PGNiG Technologie Zbigniew Leniowski, wicedyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Beata Barszczowska.
Na terenie szkoły miały miejsce liczne atrakcje edukacyjne i rozrywkowe, które pomogły uczestnikom poznać wodór oraz zrozumieć jego znaczenie dla przyszłości energetyki.

Joanna Kubit, dyrektor ZSNG, podkreśla, jak istotny w obecnym świecie staje się wodór.
- Trwa wielka rewolucja energetyczna i cały świat poszukuje rozwiązania jak wykorzystać wodór jako paliwo przyszłości. Jednak w polskim społeczeństwie bardzo mało wie się na ten temat. Wciąż istnieje przekonanie, że wodór jest wybuchowy i niesie same niebezpieczeństwa. Szkoły o tym nie uczą, ponieważ w programie nauczania są tylko dwie godziny, które można przeznaczyć na wodór. Niewiele się mówi o jego praktycznym wykorzystaniu. Naszym celem jest popularyzować tę wiedzę, dlatego temat pikniku pozostaje ten sam – mówiła Joanna Kubit.
- Szkoła otrzymała w tej chwili grant Ministerstwa Edukacji na budowę Branżowego Centrum Umiejętności. Jest to znacząco ponad 13 mln zł i my tutaj wybudujemy takie Centrum Nowoczesnej Technologii Edukacyjnej i ono będzie otwarte 1 stycznia 2025 roku. Tam również wodór będzie jednym z tematów edukacyjnych – dodała.
Dyrektor Naftówki opowiedziała także o tym jak zrodził się pomysł na organizację tego wydarzenia i jak wielu odbiorców miało w poprzednich latach:
- Można powiedzieć, że idea zrodziła się wspólnie z Politechniką Rzeszowską, która jest z nami tutaj od samego początku. Tak samo zawsze jest Akademia Górniczo-Hutnicza. W tym roku po raz pierwszy dołączyła do nas Państwowa Akademia Nauk Stosowanych z Krosna. Przez nasz piknik, podczas każdej z dwóch poprzednich edycji, przewinęło się ok. tysiąca osób, zainteresowanie jest więc całkiem spore. Niezwykle nas to cieszy – wspominała Joanna Kubit.
Co przygotowali organizatorzy?
Piknik ponownie przyciągnął tłumy mieszkańców Krosna i okolic. Na odwiedzających czekały liczne atrakcje. Swoje stoiska przygotowali m.in. partnerzy szkoły w tym: Politechnika Rzeszowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Agencja Rozwoju Przemysłu, Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa, PGNiG Technologie Grupa Orlen, PGNiG Grupa Orlen, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Bank Spółdzielczy w Rymanowie. Nie zabrakło wykładów popularnonaukowych, doświadczeń chemicznych, wystaw geologicznych, muzyki i zabawy. Odbył się również konkurs rysunkowy „lampa naftowa” na pamiątkę 170. rocznicy wynalezienia lampy naftowej przez Łukasiewicza.
PGNiG przywiozło ze sobą matrycę głowicy eksploatacyjnej do wydobywania gazu ziemnego oraz sprzęt do wydobycia ropy naftowej, oraz wiedzę jak to wszystko działa, o co można było śmiało pytać. Przygotowano także stanowiska dla dzieci. Natomiast w oddziale technologii PGNiG można było dowiedzieć się, jak wygląda produkcja osprzętu do ropociągów, gazociągów, a także głowicy wodorowej, nad którą obecnie pracują.
- Na stoisku Politechniki Rzeszowskiej możemy dzisiaj zobaczyć różnego rodzaju doświadczenia związane z przemianami gazowymi, które są bardzo blisko związane z technologiami wodorowymi. Możemy tutaj zobaczyć m.in.: prezentację prawa Bernoulliego, prezentację spalania, jak wytwarzają się chmury podczas adiabatycznego rozprężania się gazu w butelce. Można na własne oczy i poprzez dotyk zapoznać z tą fizyką, która rządzi gazami – mówił dr Sławomir Wolski prodziekan ds. Rozwoju, Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej na Politechnice Rzeszowskiej.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie przybyła z przedstawicielami czterech kierunków studiów: inżynierii produkcji, inżynierii środowiska, bezpieczeństwa wewnętrznego i pielęgniarstwa. Na tym stoisku można było zobaczyć m.in. bardzo nowoczesny połączony z GPS-em georadar, sprzęt geodezyjny (tj. metry elektroniczne i profesjonalny GPS), a także zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i nauczyć się udzielania zarówno pierwszej, jak i tej już bardziej zaawansowanej pomocy (tj. resuscytacja krążeniowo-oddechowa, korzystanie z worka samorozprężalnego, używanie deski ortopedycznej oraz defibrylacji przy pomocy AED).
Dagmara Nowak ze stoiska muzeum w Bóbrce zdradziła, że na ich stanowisku można zobaczyć i powąchać trzy rodzaje ropy, które występują, obejrzeć model pierwszej lampy naftowej zaprojektowanej przez Łukasiewicza, makietę z szybem naftowym. Dla dzieci przygotowano tematyczną grę planszową, a także górnicze czapki z papieru.
Instytut Nafty i Gazu prezentował działanie analizatora XRF, który podaje skład chemiczny skał. Był także katowicki oddział Agencji Rozwoju i Przemysłu, a z nią: Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa, Polanex, Industria czy Sól Kłodawa.
Szkoła także przygotowała swoje stoiska. Przed budynkiem prezentowano działanie drukarki 3D, można było obejrzeć m.in. przekrój gazomierza czy elektrooporowe zgrzewanie rur polietylenowych. Była również możliwość odcięcia łańcucha zrobionego z rurek do gazu i wykonania biżuterii. Odbyły się pokazy pierwszej pomocy, podczas których uczniowie przedstawili, jak prawidłowo wykonywać czynności ratunkowe w sytuacjach zagrożenia życia. Nauczyciel Zbigniew Moskal w tym samym czasie omawiał po kolei co robić w wypadku m.in.: zderzenia samochodu z motocyklem, utraty przytomności, zakrztuszenia czy resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Wewnątrz budynku m.in. przeprowadzano doświadczenia chemiczne, odbyła się wystawa geologiczna oraz prezentacja wielu modeli samolotów i kolekcji szachów.
Na zakończenie dnia przedstawiono wyniki konkursu rysunkowego. Odbył się również koncert „A mnie jest szkoda lata” przygotowany przez nauczycieli. Wystąpili w nim uczniowie Naftówki.
Rodzinny piknik naukowy zorganizowano w ramach projektu „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = Krosno” realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Jednym z patronów medialnych był portal Halo Rzeszów.
Napisz komentarz
Komentarze