Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Bakterie Legionelli. Zobacz poradnik przygotowany przez ekspertów

Podziel się
Oceń

Narasta społeczny niepokój, wobec potwierdzania przed sanepid, kolejnych zakażeń bakterią legionella. Poprosiliśmy ekspertów z firmy Bluecare z Krakowa o najważniejsze informacje i charakterystykę samego patogenu, oraz jak z nim walczyć.
  • Źródło: Bluecare
Bakterie Legionelli. Zobacz poradnik przygotowany przez ekspertów

Źródło: fot. bluecare

- Bakterie Legionella powszechnie występują w wodzie w budynkach. Blisko 25 proc. badanych obiektów posiada wodę skażoną tymi patogenami wodnymi, o czym niemal w ogóle się nie mówi. - zauważa Jakub Siudyła, Prezes Zarządu Blucare z Krakowa, firmy, która zajmuje się walką z bakterią Legionelli. - W wielu przypadkach wystąpienia Legionelli w wodzie właściciele i administratorzy budynków ignorują ryzyko zachorowań. Nie są świadomi konsekwencji. Mimo że woda jest skażona, nie są podejmowane odpowiednie działania, przez co ryzyko rozwoju choroby legionistów wzrasta - przekazuje. 

Zdaniem Jakuba Siudyły w Polsce nie ma rozwiniętej diagnostyki choroby legionistów. Podczas gdy w innych krajach każdego roku wykrywane są tysiące przypadków zachorowań, w naszym kraju zgłaszanych jest zaledwie kilka lub kilkanaście przypadków. Ludzie chorują i umierają z powodu legionellozy, nie będąc nawet tego świadomi. W Polsce istnieje obowiązek badania wody na obecność Legionelli wyłącznie w pewnych kategoriach budynków takich jak szpital, hotel lub obiekt sportowy. Bardzo często jednak woda ulega skażeniu, przykładowo, w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jako że przepisy prawa nie nakładają na nie obowiązku badań wody, ludzie nie są świadomi zagrożenia, z jakim się na co dzień spotykają. 

Istnieją sposoby na to, żeby zabezpieczyć się przed Legionellą. Skuteczna ochrona przed zagrożeniem wymaga jednak rozpowszechniania wiedzy. 

Co może zrobić zwykły użytkownik w swoim domu? Krótki poradnik:

  1. Sprawdź temperaturę ciepłej wody w swoim domu. Powinna być wyższa niż 50°C. Legionella najszybciej rozwija się w temperaturze około 30°C do 40°C. Ryzyko jej rozwoju jest najwyższe, gdy temperatura wody znajduje się w tym zakresie. Powyżej 50°C Legionella nie jest w stanie się rozwijać.
  2. Jeżeli podejrzewasz, że instalacja wodna w Twoim domu jest skażona, możesz wykonać tak zwaną dezynfekcję termiczną. Podnieś temperaturę wody w piecyku powyżej 60°C. Poczekaj, aż woda się nagrzeje i przepłucz przez kilka minut każdy kran i prysznic. Tak wysoka temperatura pozwoli zabić bakterie. Przegrzew można powtarzać raz w miesiącu.
  3. Jeżeli powracasz do swojego domu po dłuższej nieobecności (na przykład po tygodniu), to po powrocie przepłucz przez kilka minut wszystkie krany. Woda stała w rurach przez cały czas Twojej nieobecności i mogły się w niej rozwinąć bakterie. Płukanie pozwoli je usunąć. Możesz również wykonać dezynfekcję termiczną. 
  4. Jeżeli w Twoim domu znajdują się nieużywane krany i prysznice, przepłucz je przynajmniej 1 raz w tygodniu.
  5. Bakterie bardzo często rozwijają się w postaci biofilmu w wężach prysznicowych, których wewnętrzna warstw jest wykonana z gumy. Zaleca się wymianę takich węży raz na 1-2 lata.
  6. Kran zazwyczaj jest zakończony napowietrzaczem (sitkiem). Warto go raz na jakiś czas odkręcić, wyczyścić gąbką i zalać wrzątkiem w celu dezynfekcji.
  7. Jeżeli chcesz mieć pewność, że woda w Twoim domu jest bezpieczna, możesz zlecić prywatnemu laboratorium mikrobiologiczne badanie wody na obecność bakterii Legionella. Kosztuje około 250 zł. Próbkobiorca przyjedzie pobrać wodę w Twoim domu, po czym zostanie ona przebadana w laboratorium.
  8. Jeżeli badania wykazały obecność bakterii w Twoim domu, możesz zgłosić się do specjalisty. W sieci można znaleźć dane kontaktowe do specjalistów, którzy często udzielają darmowych konsultacji.

Co powinien zrobić właściciel budynku, w którym odpowiada za bezpieczeństwo innych osób?

  1. Raz w roku przebadać wodę na obecność bakterii Legionella
  2. W przypadku wykrycia skażenia skontaktować się z ekspertem, który wykona audyt i ocenę ryzyka dla systemu wodociągowego i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, w celu usunięcia bakterii. 
  3. Ważne jest to, że jeżeli bakterie Legionella już raz skolonizują instalacje wodne, problem lubi regularnie powracać przez lata. Z tego powodu najlepiej jest znaleźć źródła i przyczyny problemu.

Więcej przeczytasz w specjalnym poradniku: Co to jest Legionella i jak się przed nią uchronić? - Bluecare


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama