Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Drabina do nieba już góruje nad Rzeszowem. Trwa montaż pomnika

Podziel się
Oceń

Na ulicy Krakowskiej rozpoczął się montaż głównego elementu najnowszego rzeszowskiego pomnika „Drabina do nieba”. Wysoki na 20 metrów monument powstał według projektu autorstwa profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty pochodzącego z naszego miasta.
Drabina do nieba już góruje nad Rzeszowem. Trwa montaż pomnika

Źródło: fot. Adam lampart/UM Rzeszowa

Wczoraj jako pierwsi informowaliśmy o dostarczeniu do Rzeszowa głównej instalacji monumentu. Pomnik powstaje przy ulicy Krakowskiej na mocy porozumienia, które podpisano w lutym tego roku w ratuszu. Dokument zakłada współpracę miasta z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy w całości sfinansowali wykonanie i montaż rzeźby. Wśród nich są: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, ALUTEAM-ALUMECO oraz Grupa Kapitałowa Specjał. 

Budowa pomnika rozpoczęła się wiosną od przygotowania fundamentu. Aktualnie trwa montaż samej drabiny, która będzie górować nad miastem od jego zachodniej strony. 

- To miejsce wskazał sam profesor, tłumacząc, że idealnie widać stąd panoramę miasta i niebo. Drabina została wykonana ze stali, ma 20 metrów wysokości. Jest montowana na fundamencie, pod którym wcześniej wykonano betonowe pale sięgające głębokości 14 metrów pod powierzchnię gruntu – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

fot. Adam lampart/UM Rzeszowa

Na stalowej konstrukcji drabiny znajdują się buty wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dwa kolejne, największe zostaną posadowione na betonowym cokole pomnika. Każdy z nich jest podpisany przez artystę, który go wykonał.

- Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczy Jerzy Fąfara, rzeszowski literat, przyjaciel Józefa Szajny. 

W rejonie przejścia dla pieszych stanie kamień z tablicą informacyjną.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama