Porozumienie w sprawie budowy monumentu podpisano w lutym br. w rzeszowskim Ratuszu. Zdaniem prezydenta miasta Konrada Fijołka, ten dokument to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy miasta potrafią się znakomicie zorganizować i współpracować na rzecz realizacji wspólnych celów.
- Od wybuchu wojny w Ukrainie pokazujemy, że jesteśmy dobrze zorganizowanym, nowoczesnym społeczeństwem. Miniony rok sprawił, że głośno o nas na całym świecie. Nie jestem tym zaskoczony, bo Rzeszów i tworzący go ludzie właśnie tacy są, a dzisiejsze porozumienie to kolejny tego dowód. Porozumieli się ludzie kultury, sztuki, biznesu i samorządu. A wszystko po to, aby uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym. To wspaniały gest w kierunku jednego z najwybitniejszych mieszkańców, jakiego wydała nasza ziemia – profesora Józefa Szajny. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – mówił wtedy prezydent Konrad Fijołek.
"Drabina do nieba" już w Rzeszowie. Zobacz zdjęcia:
Pomnik powstaje na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie ulicy Krakowskiej, na wzniesieniu w rejonie galerii handlowej Nowy Świat. Drabina, która jest już na ul. Krakowskiej i czeka na specjalistyczny sprzęt, który ją podniesie, została wykonana ze stali. Ma 20 metrów wysokości. Zostanie przytwierdzona do fundamentów betonowych, które wykonano na betonowych palach umieszczonych do 14 metrów pod ziemią. To ma zagwarantować stabilność całej instalacji.
- Początkowo myśleliśmy o ustawieniu drabiny na Paniadze, ale profesor Szajna uznał, że nie jest to dobra lokalizacja. I kiedy tak jeździliśmy samochodem po mieście, dotarliśmy na ulicę Krakowską. Miejsce na górce przypadło mu do gustu, zwrócił uwagę, że przez szczeble będzie widać całe miasto. Elementami pomnika będą buty, na szczeblach oraz na jego podstawie. Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczył Jerzy Fąfara.
Budowę pomnika na mocy podpisanych w lutym umów finansują: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, oraz ALUTEAM-ALUMECO.
W przedsięwzięcie jest zaangażowany także Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, którego uczniowie wykonali niektóre z elementów pomnika.
Naszym zdaniem: Cała instalacja będzie dobrze wpisywać się w panoramę Rzeszowa, pod warunkiem że uda się wyciąć lub przesadzić, rosnącą przy niej ozdobną sosnę.
Napisz komentarz
Komentarze