Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Mamy wpływ na czas oczekiwania do lekarza. I to dość istotny!

Podziel się
Oceń

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku 457 tysięcy osób nie odwołało w Polce umówionej wizyty u specjalisty. Na Podkarpaciu niemal 16 tysięcy.
Mamy wpływ na czas oczekiwania do lekarza. I to dość istotny!

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia najwięcej nieodwołanych wizyt w Polsce, czyli ponad 207 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 30 procent nieodwołanych terminów to świadczenia z zakresu kardiologii. Jest zatem sposób, aby na Podkarpaciu skrócić czas oczekiwania dla 32 tysięcy pacjentów rocznie!

– Jeśli rezygnujemy z wizyty, wypadło nam coś ważnego a szczególnie, gdy wcześniej już wiemy, że nie pojawimy się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy realną szansę innym Pacjentom na skorzystanie z pomocy w szybszym terminie – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Nie przychodzimy na umówione terminy

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty w Polsce nie przyszło ponad 457 tys. osób. Na Podkarpaciu niemal 16 tysięcy. NFZ sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najwięcej, bo 207 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

– Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego Pacjenta. Dlaczego? Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny Pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Takie zmiany terminów są powszechne, ale, pod warunkiem że poinformujemy palcówkę odpowiednio wcześniej. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy rezygnujemy i nie dajemy znać o rem rejestracji. Na umówioną wizytę czeka lekarza, który bezproduktywnie siedzi w gabinecie, czekając, aż przyjdziemy. Nie może przyjąć kolejnego Pacjenta, gdy nie poinformowaliśmy o rezygnacji z wizyty. Nasze postępowanie ma zatem istotny wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie i zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących – dodaje Rafał Śliż.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się Pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.

Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń (endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) liczba nieodwołanych wizyt z pierwszego półrocza 2022 r. do analogicznego okresu z 2023 roku wskazuje, że liczba nieodwołanych wizyt zmniejszyła się w Polsce o około 3 tys. – Nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy, ale edukacja Pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z Klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów – dodaje rzecznik.

Specjalna akcja NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może 2 zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła w całym kraju około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.

Jak wyglądają konkretne podkarpackie liczby? Z czterech monitorowanych świadczeń, w pierwszym półroczy 2023 nie odwołało wizyty 16 166 Pacjentów. Przepadło zatem: 1439 wizyt u onkologa, 2835 wizyt u endokrynologa.  4118 wizyt u kardiologa,  7774 wizyt u ortopedy.

„Odwołuję, nie blokuję” może zadziałać, ale, pod warunkiem że sami się o to postaramy.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama