Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów walczy o Europejską Stolicę Kultury. Są pierwsi ambasadorzy

Podziel się
Oceń

Kolejne kroki Rzeszowa w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Powstała specjalnie dedykowana strona internetowa. Są pierwsi ambasadorzy.
Rzeszów walczy o Europejską Stolicę Kultury. Są pierwsi ambasadorzy
Europejski Stadion Kultury to największy festiwal w tej części Polski, co roku odbywający się w Rzeszowie. To właśnie występująca podczas tegorocznej edycji piosenkarka Justyna Steczkowska jest jedną z ambasadorów Rzeszowa- Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Źródło: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Właśnie wystartowała oficjalna strona internetowa Rzeszowa- miasta kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Oprócz podstawowych informacji na temat idei i zasad konkursu, materiałów graficznych do pobrania, bardzo istotnym jej elementem jest ankieta zachęcająca mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, artystów, instytucje oraz organizacje pozarządowe do składania swoich pomysłów i tym samym włączenia się w organizowanie wielkiego - rocznego święta kultury. 

- Zwracamy się do wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją miłością do miasta i kultury, aby działali wspólnie z nami. To mieszkańcy najlepiej wiedzą czego potrzeba w naszej kulturze, jakie wydarzenia warto zorganizować, w czym wziąć udział - powiedziała Krystyna Stachowska wiceprezydent Rzeszowa – Jeśli macie ciekawy pomysł, artystyczną wizję wydarzenia, piszcie. Potrzebujemy Waszego poruszenia – dodaje Krystyna Stachowska.  Na tym etapie prac wystarczające jest wstępne przedstawienie pomysłu, zarys planu do późniejszego rozwinięcia. Pomysły można zgłaszać do końca lipca. Powstała specjalnie dedykowana strona internetowa: www.rze2029.pl z ankietą skierowaną do mieszkańców. 

Miasto poprzez stronę internetową zachęca również do włączenia się w promowanie kandydatury Rzeszowa i podkreślania unikalnych aspektów kultury całego Podkarpacia. Bo chociaż kandydatem do tytułu jest Rzeszów, jednak działa ze wsparciem całego województwa podkarpackiego. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Piosenkarze, poeci, artyści, politycy...

W promowanie aplikacji do ESK włączyli się już artyści związani z Rzeszowem i Podkarpaciem, zaproszeni do współpracy przez prezydenta Konrada Fijołka.  Swoje poparcie zadeklarowali: Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, ukraińska pisarka i poetka Oksana Zabużko, pianista młodego pokolenia Eryk Koszela, muzyk Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz, artyści malarze Anna i Leszek Kuchniakowie, poetka Krystyna Lenkowska i pisarki Magdalena Louis i Magda Skubisz. To nie wszystkie nazwiska twórców. O kolejnych głosach poparcia będziemy informowali na stronie na bieżąco. 

Chęć pomocy wyrazili również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł na Sejm RP Wiesław Buż, senatorowie RP Stanisław Ożóg i Zdzisław Pupa, czy były prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski. 

O poparcie dla Rzeszowa w stolicy Unii Europejskiej stara się już posłanka do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska. -Rzeszów bez wątpienia powinien uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r. Dlaczego? To właśnie nasz region – Podkarpacie i jego Stolica – Rzeszów wielokrotnie potwierdził, że wydarzenia kulturalne organizowane na przestrzeni ostatnich lat zapewniały jego odbiorcom niezapomniane doznania, a szeroko rozumiana kultura jest bez wątpienia wizytówką Miasta. Mieszkańcy Rzeszowa zasługują na to, by idea Europejskiej Stolicy Kultury zagościła właśnie tu – do regionu otwartego, pełnego wspaniałych ludzi, mającego tak wiele do zaoferowania w każdej ze sfer życia publicznego i społecznego- powiedziała Elżbieta Łukacijewska. 

Zacięta walka

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Pomysłodawczynią inicjatywy oraz aktywną promotorką działań na rzecz ochrony dóbr kultury była grecka minister kultury Melina Mercouri. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności. Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 r. oraz Wrocław w 2016 r. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Polskie miasto będzie współdzielić tytuł z miastem ze Szwecji.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama