Członkowie koła naukowego zaprezentowali swoje referaty o tematyce kobiecej. W programie konferencji znalazły się następujące tematy: „Czym jest Stowarzyszenie, fundacja, zrzeszenie. Aspekty prawne jak i organizacyjne” - Klaudia Kozak i Karolina Muskus, „Społeczne znaczenie beginek jako przedemancypacyjnego ruchu kobiet. Recepcja ich idei we współczesności” – Michał Lewandowski, „Organizacje kobiece w II Rzeczypospolitej” - Tomasz Sumara, „Polki w medycynie” - Anna Klima, „Wspólnota kobiet w powojennych Bieszczadach w narracjach biograficznych” - Anna Dudka, „Specyfika nowych mediów w działalności stowarzyszenia. Na przykładzie ruchu bodypositivity” - Julia Rachwał, „Krystyna Bochenek – bohaterka Krystyn” - Jakub Serwa i „Profilaktyka raka piersi”.
Kulturalnym wymiarem spotkania była recytacja wierszy o tematyce kobiecej przez Krystynę Lenkowską z Rzeszowa.
W spotkaniu odbywającym się w Uniwersytecie Rzeszowskim uczestniczyło pięć podkarpackich stowarzyszeń założonych przez kobiety i zrzeszających kobiety: Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, Stowarzyszenie Kobiet „Amazonka” ze Stalowej Woli, Stowarzyszenie Kobiet Krasne, Stowarzyszenie Kobiet Karpat, Stowarzyszenie Kobiet „Spójnik”.
Prelekcje przedstawione przez animatorski organizacji kobiecych dotyczyły historii powstania stowarzyszeń, celów i narzędzi służących ich realizacji, form działalności i osiągnięć, pozyskiwania środków finansowych i podmiotów wspierających, sposobów rozwiązywania problemami z jakimi mierzą się stowarzyszenia, przejawów akceptacji działań stowarzyszeń kobiecych przez opinię publiczną, efektów współpracy z samorządami i innymi instytucjami, a także zakresu otwartości stowarzyszeń na pozyskiwanie nowych członków.
Wydarzenia tego typu pozwalają na wybrzmienie mocy wspólnoty kobiet, szczególnie że wiele z nich boryka się z podobnymi problemami. Uczestniczące w spotkaniach kobiety mają sposobność dowiedzieć i nauczyć wiele nowego, poszerzyć swoje zainteresowania, a także pokazać i zapromować swoje osiągnięcia. Należy docenić inicjatywę młodego pokolenia organizatorów takich spotkań, które może czerpać inspiracje z prospołecznych działań starszego pokolenia.
Krystyna Leśniak-Moczuk, prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich
Napisz komentarz
Komentarze